Redakcja Polska

Ukraińskie służby wykryły wielomilionową korupcję przy zakupach uzbrojenia

28.01.2024 12:40
Ukraińskie służby poinformowały o wykryciu korupcji i defraudacji państwowych pieniędzy przy zakupie amunicji dla wojska. W proceder mają być zamieszani wysocy rangą urzędnicy ukraińskiego ministerstwa obrony. Mieli wyprowadzić z budżetu państwa równowartość 160 milionów złotych.
Amunicja - zdjęcie ilustracyjne
Amunicja - zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Sergei Telenkov

Z zakontraktowanych 100 tysięcy pocisków artyleryjskich do ukraińskich żołnierzy nie dotarł żaden. Pieniądze zaś zniknęły. Łącznie półtora miliarda hrywien, czyli równowartość 160 milionów złotych. Środki popłynęły na zagraniczne konta i ... się rozpłynęły.

O możliwych schematach korupcyjnych w realizującej kontrakty dla państwa firmie "Lwiwiski Arsenał" ukraińscy dziennikarze śledczy pisali już od wielu miesięcy. Według nich pieniądze trafiały na konta w Chorwacji. Problem w końcu zauważyła też Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i rozpoczęła śledztwo. Zarzuty usłyszało pięć osób, w tym obecny i były szef departamentu ukraińskiego ministerstwa obrony.

To jeden z największych skandali korupcyjnych w ukraińskim resorcie obrony wykryty od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji. Jednak nie jedyny. Urzędnicy mieli też okradać państwo także przy okazji zakupów żywności i ubrań dla armii.

Ukraina znalazła się na 116. miejscu na 180 krajów w Indeksie Percepcji Korupcji za 2022 rok. Badanie przeprowadza od lat Transparency International, uważane jest ono za wskaźnik korupcji w sektorze publicznym. Im niższa pozycja w rankingu, tym większa korupcja występuje w danym państwie.

IAR/dad

"Nie ma bezpiecznej Polski i Europy bez niepodległej Ukrainy". Premier Donald Tusk w Kijowie

27.01.2024 13:00
Premier Donald Tusk zaapelował do europejskich przywódców, by wspierali Ukrainę w walce z Rosją. Szef rządu, który przebywa z wizytą w Kijowie, podkreślał, że jeśli komuś zależy na wolności, prawach człowieka, rządach prawa, demokracji, to musi wspierać Ukrainę wszystkimi dostępnymi środkami. To pierwsza wizyta polskiego premiera w państwie spoza Unii Europejskiej po wyborach i po ukonstytuowaniu się nowego rządu.

Litewscy operatorzy komórkowi będą musieli blokować SMS-y z fałszywymi linkami

27.01.2024 14:18
Na Litwie operatorzy komórkowi będą mieli obowiązek identyfikowania i blokowania wiadomości SMS, które zawierają linki do fałszywych stron internetowych. Tamtejszy Urząd Regulacji Łączności ogłosił, że udało się mu opracować odpowiednie procedury.

Ukraina w defensywie, Rosja bez sukcesów. Ekspert: przed nami miesiące wojny pozycyjnej

27.01.2024 18:30
Ani Ukraińcy, ani Rosjanie nie mają obecnie zdolności do istotnego przełamania sytuacji na froncie – uważa analityk wojskowy Mariusz Cielma. Po nieudanej kontrofensywie armia ukraińska przeszła do obrony strategicznej. Wojska rosyjskie przejęły inicjatywę, ale nie mają istotnych sukcesów.