Redakcja Polska

Rosyjskie rakiety Iskander i Kindżał spadły na Kijów. Rośnie liczba ofiar

21.03.2024 15:06
Do 13 wzrosła liczba rannych cywilów po ataku rakietowym na Kijów. Rosjanie wystrzelili w kierunku ukraińskiej stolicy kilkadziesiąt różnego rodzaju rakiet dalekiego zasięgu.
Lej po eksplozji rakiety w Kijowie
Lej po eksplozji rakiety w KijowieŹródło fot.: X/ Dmytro Kuleba @DmytroKuleba

Ukraińska obrona powietrzna nad Kijowem i obwodem kijowskim strąciła wszystkie z ponad 30 rosyjskich rakiet. Były wśród nich między innymi pociski Iskander oraz Kindżał. Odłamki rakiet spadły jednak na ukraińską stolicę i okolice. Doszło do uszkodzenia budynków mieszkalnych, samochodów, a także przedszkola i jednej ze szkół.

Posłuchaj
00:48 12879653_1.mp3 Do 13 wzrosła liczba rannych cywilów po ataku rakietowym na Kijów. Rosjanie wystrzelili w kierunku ukraińskiej stolicy kilkadziesiąt różnego rodzaju rakiet dalekiego zasięgu. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

W Kijowie, spośród 13 rannych osób, kilko trafiło do szpitala. 2 osoby zostały ranne w obwodzie Kijowskim. Nagrania z akcji ratowniczej w centrum Kijowa opublikował prezydent Zełenski. Jak napisał, świat może powstrzymać terror Rosji, wspomagając Ukrainę systemami obrony przeciwlotniczej. Podkreślił, że rosyjscy terroryści nie mają takich rakiet, które zdolne są ominąć obronę wyrzutni Patriot i innych nowoczesnych systemów. Taka obrona, jak dodał, jest możliwa na całej Ukrainie - od Kijowa po Charków, od Sum do Chersonia i od Odessy do obwodu donieckiego, jeśli znajdzie się polityczna wola partnerów Ukrainy. Ukraiński prezydent wyraził też wdzięczność za dotychczasową pomoc.

- Musimy pokazać, że terror zawsze przegrywa. Musimy pokazać Rosji, że będzie musiała się pogodzić z normalnym życiem na Ukrainie. Potrzebujemy wsparcia partnerów. I jestem wdzięczny tym, którzy rzeczywiście pomagają - powiedział Zełenski.

Kułeba apeluje do Kongresu USA

Z kolei minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do Kongresu USA o odblokowanie pomocy dla Ukrainy. "Dziś w nocy, gdy ludzie spali, Kijów znowu został zaatakowany rakietami. Zestrzelono ponad 30 rakiet, a spadające odłamki raniły ponad 10 osób. Apeluję do Kongresu USA o odblokowanie pomocy dla Ukrainy, by ratować ludzkie życia, obronić wolność i pokonać rosyjski terror - napisał szef ukraińskiej dyplomacji w serwisie X.

Serhij Popko, szef kijowskiej wojskowej administracji miejskiej, powiadomił, że nad miastem i w okolicach obrona powietrzna zestrzeliła około 30 rakiet, w tym pociski balistyczne.
"Po pauzie, która trwała 44 dni, przeciwnik dokonał kolejnego ataku rakietowego na Kijów. Wróg zastosował rakiety manewrujące Ch-101, Ch-555 i Ch-55, które odpalono z bombowców strategicznych Tu-95MS oraz rakiety balistyczne z terytorium fr (Federacji Rosyjskiej)" – przekazał Popko.

Ukraińska stolica jest najlepiej chronionym przed atakami powietrznymi ukraińskim miastem. Zdaniem ekspertów dostarczane Ukrainie przez zachód zasoby obrony przeciwlotniczej kończą się i jeśli nie zostaną uzupełnione ich skuteczność może znacząco się pogorszyć.


PAP/IAR/dad


Energia jądrowa przeciwko zmianom klimatycznym. W Brukseli światowy szczyt z udziałem Polski

21.03.2024 10:07
Musimy budować elektrownie atomowe, jeśli chcemy spowolnić globalne ocieplenie - uważa Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Organizacja zaprosiła do Brukseli przedstawicieli ponad 40 państw, w tym Polski, na pierwszy międzynarodowy szczyt poświęcony rozwojowi energetyki. Przywódcy będą rozmawiali między innymi o tym, jak międzynarodowe organizacje i banki mogą wspierać mniejsze kraje w budowie reaktorów.

Nobliści wzywają Łukaszenkę do uwolnienia więźniów politycznych

21.03.2024 12:32
27 laureatów Nagrody Nobla wystosowało list otwarty wzywający reżim na Białorusi do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Autorzy listu pokreślili, że w ostatnich latach 50 tysięcy osób na Białorusi dotknęły represje polityczne, tysiące zostały poddane torturom, a setki tysięcy zostało zmuszonych do emigracji, by uniknąć prześladowań.

W Centrum Nauki Kopernik zaprezentowano psa robota Spota

21.03.2024 13:38
W Centrum Nauki Kopernik zaprezentowano psa robota Spota. Robo-pies był między innymi sprawdzany w NASA pod kątem radzenia sobie na powierzchni Marsa, a także z eksploracją jaskini.