Redakcja Polska

W Warszawie uczczono pamięć kapłanów zamordowanych w Katyniu

13.04.2024 17:13
- Zostali pokonani przez sowietów, ale odnieśli zwycięstwo nad samym sobą - mówił o ofiarach zbrodni katyńskiej szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Lech Parell. W Warszawie uczczono pamięć kapłanów, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.
Upamiętnienie duszpasterzy Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Upamiętnienie duszpasterzy Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.PAP/Piotr Nowak

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w południe odprawiona została uroczysta msza święta w intencji zamordowanych duchownych oraz wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej. Po mszy delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze w Kaplicy Katyńskiej, znajdującej się w katedrze.

W trakcie uroczystości szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wspominał kapłanów, którzy trafili do sowieckich obozów po klęsce we wrześniu 1939 roku. Minister zaznaczył, że pomimo wielu namów niewielu jeńców zgodziło się na współpracę z sowietami. - Prawie nikt nie dał się urobić na sowiecką modłę i niemal każdy odniósł zwycięstwo nad samym sobą. Nad własnym strachem, który przecież odczuwał, nad fizyczną słabością - powiedział szef UdsKiOR.

Parell: wiara dawała siłę i nadzieję

Lech Parell podkreślił także, że posługa kapłanów w tak nieludzkich warunkach była niezwykle ważna dla innych więźniów. Wiara dawała wielu siłę oraz nadzieję, zwłaszcza w momencie śmierci. - Zastrzyk wiary zawsze dawał siłę, w chwilach kryzysu, zwątpienia, a zwłaszcza w chwili ostatecznej. Wiara jest przecież źródłem nadziei, że dobro ostatecznie zwycięży - powiedział minister Lech Parell.

Podczas uroczystości szef UdsKiOR odznaczył zasłużone osoby medalami "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria". Przyznano też inne odznaczenia, w tym medal "Vinctis Non Victis", którym uhonorowany został między innymi Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wiosną 1940 roku sowieci zamordowali polskich jeńców, wziętych do niewoli po klęsce we wrześniu 1939 roku. W wielu miejscach na terenie byłego ZSRR sowieci zamordowali blisko 22 tysiące oficerów Wojska Polskiego oraz przedstawicieli polskiej inteligencji.


IAR/dad

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "Wciąż nie jest do końca poznana"

13.04.2024 11:32
Historyk, profesor Tadeusz Wolsza przypomina, że mimo upływu 84. lat zbrodnia katyńska wciąż nie jest do końca poznana. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców, 13 kwietnia 1943 roku, informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich jeńców.

Ukraińska lista katyńska. Polscy dyplomaci w Bykowni oddali hołd ofiarom zbrodni

13.04.2024 15:03
W podkijowskiej Bykowni oddano cześć spoczywającym tam ofiarom z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Miejsce masowych pochówków Polaków odwiedzili polscy dyplomaci z Kijowa. Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Ruszył nabór do programu stypendialnego dla Polonii - NAWA ANDERS

13.04.2024 15:31
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej NAWA otworzyła nabór wniosków do programu stypendialnego dla Polonii im. Generała Władysława Andersa. To już siódma edycja programu, dzięki któremu już ponad 4 tysiące młodych osób polskiego pochodzenia z różnych części świata – od Brazylii przez Niemcy po Uzbekistan – przyjechało na studia do Polski.