Redakcja Polska

Pobicie rosyjskiego opozycjonisty w Wilnie. Dwaj podejrzani sprawcy zatrzymani w Polsce

19.04.2024 11:54
W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzewane o pobicie w Wilnie rosyjskiego opozycjonisty Leonida Wołkowa. Poinformował o tym prezydent Litwy, który podziękował polskim i litewskim służbom. Leonid Wołkow był szefem sztabu zmarłego na początku roku rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Audio
  • W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzewanie o pobicie w Wilnie rosyjskiego opozycjonisty. Materiał Kamila Zalewskiego (IAR)
Leonid Wołkow został brutalnie pobity w Wilnie
Leonid Wołkow został brutalnie pobity w WilnieŹródło fot.: X/NEXTA @nexta_tv

Do napaści na Wołkowa doszło w marcu niedaleko miejsca jego zamieszkania w Wilnie. Sprawca wybił szybę w jego aucie i zaatakował gazem łzawiącym, a następnie młotkiem. Opozycjonista ze złamaną ręką i innymi obrażeniami trafił do szpitala, skąd po kilku godzinach został wypuszczony.


Posłuchaj
00:40 12935917_1.mp3 Dwie osoby podejrzewane o marcowy atak w Wilnie na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa to polscy obywatele - powiedział dziennikarzom litewski prokurator generalny Justas Laucius. Wcześniej litewski prezydent Gitanas Nauseda poinformował, że napastnicy zatrzymani zostali w Polsce. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Prezydent Litwy dziękuje

Informację o zatrzymaniu sprawców ataku w Polsce podał prezydent Litwy Gitanas Nauseda. - Dziękuję Rzeczpospolitej Polskiej za naprawdę świetną robotę. Rozmawiałem o tym z prezydentem Polski i podziękowałem za wspaniałą współpracę - powiedział, cytowany przez nadawcę publicznego LRT litewski przywódca.

- Wkrótce, po zakończeniu spraw procesowych, osoby te zostaną przekazane Litwie - dodał Gitanas Nauseda, ale nie sprecyzował, kiedy miałoby to nastąpić.

Premier Donald Tusk o zatrzymaniu rosyjskiego agenta

Donald Tusk poinformował o zatrzymaniu Białorusina, który zlecił zamach na współpracownika Nawalnego. Premier we wpisie na Tweeterze podsumował działania polskich służ z ostatnich dni: "Niedoszły zamachowiec na prezydenta Zelenskiego, Polak działający w porozumieniu z rosyjskimi służbami - aresztowany 2 dni temu. Białorusin pracujący dla Rosjan, który zlecił dwóm Polakom zamach na współpracownika Nawalnego - zatrzymany. Zamachowcy też już w areszcie. Powiązani są ze środowiskami kibicowskich ultrasów. To tylko w kwietniu. Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji" - napisał na Tweeterze Donald Tusk.

Zaplanowany atak

Pod koniec lutego Leonid Wołkow wezwał do protestów podczas wyborów w Rosji, podkreślając, że to "bezpośredni testament polityczny Aleksieja Nawalnego".

Zdaniem litewskich służb atak był profesjonalny i dobrze zaplanowany. Po napaści na opozycjonistę prezydent Litwy Gitanas Nauseda podkreślił, że w jego kraju nikt nie boi się prezydenta Rosji Władimira Putina.


IAR/dad

Francuzi zajęli majątki osób z bliskiego otoczenia Władimira Putina

18.04.2024 16:28
Francuskie władze zajęły majątki osób z otoczenia Władimira Putina. Chodzi między innymi o willę będącą własnością byłej żony rosyjskiego prezydenta.

Europejski pakt migracyjny. Litewski rząd poprze nowe regulacje

18.04.2024 17:07
Litwa poprze europejski pakt migracyjny - zapowiedziała premier Litwy Ingrida Szimonyte. Na razie nie wiadomo jednak, czy Wilno zgodnie z tak zwanym mechanizmem dobrowolnej solidarności wybierze rozwiązanie finansowe, czy będzie przyjmować migrantów.

Rosja znów bombarduje. Ukraińcy strącili bombowiec, spadł 300 kilometrów w głąb Rosji

19.04.2024 09:30
Ukraińskie siły zbrojne w nocy z czwartku na piątek zniszczyły 29 celów powietrznych, w tym 15 rakiet i 14 dronów typu Shahed-131/136; po raz pierwszy udało się zniszczyć rosyjski bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3 - poinformował dowódca sił powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk.