Redakcja Polska

Zapisy do jednostek wojskowych na Litwie. W pierwszych dniach zgłosiło się ponad 1600 osób

05.05.2024 13:39
Litwa tworzy sieć jednostek wojskowych nazywanych tam komendaturami, czyli biurami komendantów. Litewskie ministerstwo obrony podało, że w ciągu pierwszych dni rejestracji zgłosiło się ponad 1600 ochotników. Zapisy do komendantur rozpoczęły się 1 maja.
Litewska armia reaguje na sytuację międzynarodową
Litewska armia reaguje na sytuację międzynarodowąShutterstock/Karolis Kavolelis

Biura komendantów mają być łącznikiem między wojskiem i cywilami. W całym kraju jest 26 takich punktów. Rejestracja ochotników ma potrwać do końca sierpnia.


Posłuchaj
00:43 Zalewski.mp3 Zapisy do jednostek wojskowych na Litwie. Materiał Kamila Zalewskiego

Litewskie władze chcą, aby mieszkańcy kraju wiedzieli, w jaki sposób - w przypadku potencjalnej napaści - bronić swoich domów, dokąd się udać i jak pomagać sobie wzajemnie w obliczu zagrożenia. Zadaniem poszczególnych komendantur ma być walka z grupami dywersyjnymi, ochrona infrastruktury krytycznej, utworzenie punktów kontroli, a także nadzorowanie ewakuacji.

Do biur mogą zapisywać się wszyscy obywatele, ale wojsko nie ukrywa, że mile widziane będą przede wszystkim osoby posiadające umiejętności wojskowe lub specjalistyczne wykształcenie.

Ochotnicy wezmą udział w ćwiczeniach, podczas których otrzymają broń, kamizelki kuloodporne, maski gazowe i inny ekwipunek wojskowy. Pierwsze szkolenia mogą rozpocząć się w październiku.


IAR/dad

Radosław Sikorski w USA spotkał się z doradcą Donalda Trumpa. "Intensywna" rozmowa o wojnie na Ukrainie

05.05.2024 08:56
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy dotrze na czas na linię frontu.

20 lat Polski w Unii Europejskiej. "Obecność we Wspólnocie to polska racja stanu"

05.05.2024 12:39
20 lat Polski w Unii Europejskiej przyniosło naszemu państwu wiele korzyści - ocenia były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wskazał, że odczuli to między innymi młodzi ludzie. Jak tłumaczył dołączenie do Unii wpłynęło także istotnie na naszą gospodarkę.