Redakcja Polska

Litwa nie wpuściła wagonu z rosyjskim symbolem "Z"

14.05.2024 17:13
Litwini nie wpuścili do kraju wagonu oznaczonego rosyjskim symbolem "Z", który tranzytem miał przejechać do obwodu królewieckiego. Litera "Z" została użyta przez Rosjan podczas agresji na Ukrainie w 2022 roku jako tak zwany "znak szybkiej identyfikacji".
Symbol Z to znak używany przez rosyjskich agresorów w wojnie na Ukrainie
Symbol "Z" to znak używany przez rosyjskich agresorów w wojnie na UkrainieShutterstock/fortton

Wagon z literą "Z" zauważyli na punkcie kontrolnym na wschodzie Litwy pracownicy firmy przewozowej. Jak podano w komunikacie, został on od razu odłączony. Dwa lata temu litewski parlament wprowadził zakaz publicznego eksponowania liter "Z" i "V", wstążki świętego Jerzego nazywanej też "gieorgijewską" oraz innych symboli rosyjskiej agresji na Ukrainę, które uważane są za propagowanie zbrodni wojennych. Litewskie media podają, że była to druga w ostatnich dniach próba przewiezienia przez terytorium Litwy wagonów oznaczonych w sposób niedozwolony.

Posłuchaj
00:45 12981279_1.mp3 Litwa nie wpuściła wagonu z rosyjskim symbolem "Z". Materiał Kamila Zalewskiego (IAR)

 

Przewozy ładunków z Rosji przez Litwę do obwodu królewieckiego mogą być prowadzone tylko zgodnie z regulacjami międzynarodowymi. Wagony poruszające się tranzytem muszą spełniać odpowiednie wymogi prawne, którym podlegają też oznaczenia na nich się znajdujące.

IAR/dad

Unijny pakt migracyjny ostatecznie zatwierdzony. Polska i Węgry przeciwko

14.05.2024 14:07
Unijny pakt migracyjny ostatecznie zatwierdzony. Decyzję podjęli ministrowie finansów 27 krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli.

Wybory do europarlamentu. Rośnie skala rosyjskich ingerencji, Polska wśród głównych celów

14.05.2024 14:33
Rosja przygotowuje przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rozmaitego typu ingerencje, także w sam proces wyborczy, ich skala jest coraz większa. Najmocniej zagrożone są Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia - powiedział we wtorek premier Donald Tusk.

IPN odkrył w domu gen. Ludowego Wojska Polskiego dokumenty dawnego wywiadu wojskowego

14.05.2024 15:27
Prokuratorzy IPN, na podstawie informacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - jak dowiedziała się PAP - odkryli w domu generała LWP materiały Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To m.in. dokumenty wywiadu wojskowego PRL, a także zdjęcia ze spotkań generała.