Redakcja Polska

Ukraina zainteresowana polskimi firmami specjalizującymi się w rehabilitacji

18.05.2024 15:00
Ukraina jest zainteresowana współpracą z polskimi firmami medycznymi, szczególnie tymi, które specjalizują się w rehabilitacji i protezowaniu – zadeklarowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na spotkaniu z Misją Gospodarczą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Kijowie.
Ranni w walce z rosyjskim agresorem żołnierze trafiają już do polski drogą kolejową
Ranni w walce z rosyjskim agresorem żołnierze trafiają już do polski drogą kolejowąFoto: shutterstock.com/Drop of Light

- Mamy ogromne potrzeby w rehabilitacji, szkoleniach, badaniach i wymianie naukowej. Widzimy, jak dobrą macie bazę. Widzimy wasze protezy bioniczne i wszystko, czego dokonaliście. Zrobilibyście dobrą przysługę, gdybyście dołączyli do procesów, które u nas trwają – powiedziała PAP po rozmowach, które odbyły się w czwartek w ambasadzie RP.

W konsultacjach Misji wzięli udział przedstawiciele prawie 50 firm z obu krajów. Mówcy z ukraińskich ministerstw zapoznali uczestników m.in. z sytuacją w służbie zdrowia w warunkach wojennych oraz opowiedzieli o problemach w rehabilitacji żołnierzy i weteranów oraz cywilnych ofiar wojny. - Weterani będą stanowili 10 procent naszego społeczeństwa. Budujemy nowe centra rehabilitacji. Istniejące 13 takich zakładów potrzebuje rozbudowy i przystosowania do nowych realiów. Polska, która jest nam bliska geograficznie i kulturowo, mogłaby się w to włączyć ze wzajemną korzyścią - mówiła wicepremier Wereszczuk.

- Konsultacje branży medycznej, farmaceutycznej, rehabilitacji i protezowania to już kolejna Misja Gospodarcza PAIH na Ukrainie od początku inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r. – powiedział PAP prezes PAIH Andrzej Dycha. - Organizujemy misje branżowe przyjeżdżające do Ukrainy i dziś jesteśmy już z ósmą taką misją. Są tutaj producenci sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. I to, i poprzednie spotkania pokazują, że istnieje potrzeba współpracy zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej - powiedział.

Pierwszy partner handlowy dla Ukrainy

Dycha przypomniał, że Ukraina i Polska jeszcze przed 2022 r. były ważnymi partnerami handlowymi. - Polska w 2021 roku była trzecim partnerem handlowym dla Ukrainy. Obecnie jesteśmy na miejscu pierwszym - podkreślił.

Pytany o bezpieczeństwo prowadzenia interesów w atakowanej przez Rosję Ukrainie prezes PAIH wyjaśnił, że sytuacja na wschodzie tego kraju, gdzie trwają walki, różni się od sytuacji w obwodach centralnych i zachodnich. - Polskie firmy, liderzy w branży budowlanej, pokazują, że możliwe jest tu prowadzenie nie tylko działalności handlowej, ale i produkcyjnej - stwierdził.

W jego ocenie klimat dla polskiego biznesu jest dobry, gdyż "jesteśmy tu traktowani jak przyjaciele", a Ukraińcy pamiętają, jak zachowali się Polacy na początku inwazji. - Polscy przedsiębiorcy, również przed wojną, ale i obecnie, są postrzegani jako wiarygodni europejscy partnerzy, którzy lepiej niż nasi konkurenci, na przykład z Niemiec, Francji czy Hiszpanii, rozumieją lokalne uwarunkowania. I myślę, że to nam daje przewagi właśnie nad krajami zachodnioeuropejskimi, które powinniśmy wykorzystywać - oświadczył Dycha w rozmowie z PAP.


IAR/dad

Putin powtarza kłamstwa o wojnie z Ukrainą. "Rosja nie ma planów zajęcia Charkowa"

17.05.2024 12:37
Rosja na dziś nie ma w planach zajęcia Charkowa - oświadczył Władimir Putin na konferencji prasowej w Harbinie, poświęconej jego wizycie w Chinach. Rosyjski dyktator stwierdził, że celem ataków w rejonie charkowskim jest stworzenie tak zwanej strefy buforowej.

Lotnisko Chopina idzie na rekord w 2024 roku. Ponad 1,5 miliona podróżnych w kwietniu

17.05.2024 15:41
Z Lotniska Chopina w Warszawie w kwietniu br. skorzystało ponad 1 mln 588 tys. pasażerów, a od początku br. odprawiono prawie 5,9 mln osób - podał w piątek stołeczny port.

Tarcza Wschód. 10 miliardów złotych na wzmocnienie bezpieczeństwa Polski

18.05.2024 16:48
Dziesięć miliardów złotych na bezpieczeństwo Polski. W ramach tego fundusze na wzmocnienie obrony powietrznej, bezpieczeństwa wewnętrznego i granicy. Premier Donald Tusk ogłosił Narodowy Program Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód.