Redakcja Polska

Ukraina: miesiąc rosyjskiej ofensywy na północ od Charkowa bez istotnych sukcesów

07.06.2024 14:22
Mija miesiąc od rozpoczęcia rosyjskiej ofensywy na północ od Charkowa. Rosjanie 10 maja uderzyli z terenów Federacji Rosyjskiej w kierunku drugiego co do wielkości ukraińskiego miasta. Od tego czasu nie odnieśli jednak istotnych sukcesów.
Donieck: ukraiński żołnierz prowadzący ostrzał z moździerza
Donieck: ukraiński żołnierz prowadzący ostrzał z moździerzaPAP/EPA/Oleg Petrasiuk / 24th Mechanized Brigade HANDOUT

W ciągu miesiąca Rosjanom udało się przesunąć do przodu jedynie o kilka kilometrów. Zajęli połowę miasta Wowczańsk i utknęli tam w walkach ulicznych. Jak wyjaśnia Jurij Powch rzecznik broniącego Wowczańska operacyjno - taktycznego zgrupowania "Charkiw" - walki toczą się tam właściwie walki wśród ruin, a wróg niszczy wszystko co ma przed sobą za pomocą ciężkiego uzbrojenia.

Ukraiński wojskowy dodaje, że walki z taką taktyką są bardzo trudne, ale ukraińscy żołnierze nie dają wrogom przesuwać się do przodu.


Posłuchaj
00:52 13026740_1.mp3 Miesiąc rosyjskiej ofensywy na północ od Charkowa bez istotnych sukcesów. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Rosjanie nie liczą się ze stratami w ludziach. Liczyć się za to muszą ze zmianą podejścia zachodu. Niedawno USA i część zachodnich sojuszników Kijowa pozwoliła na użycie swojej broni na terytorium Rosji właśnie przy granicy z Ukrainą w celu udaremnienia dalszej ofensywy i powstrzymania rosyjskich ostrzałów Charkowa.


IAR/dad

Polskie władze zaniepokojone decyzjami w sprawie szkół polskich w rejonie trockim na Litwie

06.06.2024 14:57
Władze samorządowe litewskiego rejonu trockiego chcą zlikwidować polskie placówki oświatowe w Starych Trokach i Połukniu. Zaniepokojone decyzjami litewskich władz samorządowych są polskie władze.

Zmarł żołnierz zaatakowany nożem na granicy z Białorusią. "Oddał życie w obronie granicy Rzeczpospolitej"

07.06.2024 09:14
Politycy oddają hołd żołnierzowi poległemu na granicy polsko-białoruskiej. Żołnierz 1. Warszawskiej Brygady Pancernej zmarł w stołecznym szpitalu. Lekarze ponad tydzień walczyli o jego życie po tym jak 28 maja na granicy polsko-białoruskiej imigrant ugodził go nożem.

Białoruska propaganda manipuluje śmiercią polskiego żołnierza

07.06.2024 13:36
Białoruska propaganda próbuje manipulować opinią publiczną, wykorzystując śmierć polskiego żołnierza. Wojskowy został ugodzony nożem przez emigranta, który od strony Białorusi próbował nielegalnie dostać się do Polski. Białoruskie służby w publicznych komunikatach przerzucają ciężar odpowiedzialności za tragiczne zdarzenia na Polskę. Jednocześnie Mińsk deklaruje, że jest gotów do przeprowadzenia wspólnie z Warszawą śledztwa w tej sprawie.