Redakcja Polska

Polscy żołnierze pojadą do Paryża na igrzyska olimpijskie

24.06.2024 10:42
Polscy żołnierze wraz z wyszkolonymi psami pojadą do Paryża na igrzyska olimpijskie. Na miejscu będą wspierać francuskie służby w zabezpieczeniu imprezy, chodzi tu przede wszystkim o wykrywanie ewentualnych ładunków wybuchowych i zapobieganie aktom terrorystycznym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Bumble Dee

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że chodzi o grupę kilkunastu specjalistów. „To jest ważne sojusznicze wsparcie dla Francji. Bardzo dziękował za to pan minister obrony narodowej Francji i będę w poniedziałek u niego. Mamy szczyt Trójkąta Weimarskiego ministrów obrony. To spotkanie dedykowane właśnie obronności. Polscy żołnierze będą strzec bezpieczeństwa i wspierać armię francuską, żeby igrzyska olimpijskie w Paryżu przebiegły jak najbezpieczniej” - mówił polski minister obrony narodowej.

Dziś w Paryżu ministrowie obrony Polski, Francji i Niemiec omówią między innymi sytuację bezpieczeństwa w Europie po ponad dwóch latach od napaści rosyjskiej na Ukrainę oraz związane z tym zagrożenie dla pozostałych państw w regionie. Spotkanie będzie też dotyczyło dalszej współpracy w ramach NATO i Trójkąta Weimarskiego.
Igrzyska w Paryżu mają rozpocząć się 26 lipca i potrwać do 11 sierpnia. Z kolei paraolimpiada potrwa od 28 sierpnia do 8 września.


IAR/ho

80 lat temu as polskiego lotnictwa Aleksander Chudek zginął nad Normandią

23.06.2024 12:17
- 23 czerwca 1944 r. w czasie lotu nad Normandią poległ chorąży pilot Aleksander Chudek. To jeden z zapominanych asów polskiego lotnictwa myśliwskiego. Przez 65 lat uznawano go za zaginionego. Dopiero w 2009 r. odtworzono przebieg jego ostatniego lotu - powiedział historyk prof. Andrzej Olejko.

2,5 mln zł na pomoc dla ukraińskich Sum z Programu Polska Pomoc 2024

23.06.2024 20:14
Cztery mobilne schrony oraz działania w zakresie wsparcia medycznego i psychologicznego zostaną skierowane do ukraińskich Sum oraz rejonu sumskiego - poinformował lubelski ratusz. Około 2,5 mln zł dofinansowania na te działania pochodzi z ministerstwa spraw zagranicznych.

UE przyjęła 14. pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wobec Rosji

24.06.2024 14:00
UE przyjęła w poniedziałek 14. pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wobec Rosji. Zakłada on m.in. objęcie restrykcjami 116 osób i podmiotów za podważanie suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz zakaz przeładunku rosyjskiego LNG na terytorium Wspólnoty.