Redakcja Polska

Polski dziennikarz stanie na czele grupy korespondentów zagranicznych w Białym Domu

25.06.2024 09:30
Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski stanie na czele White House Foreign Press Group, grupy korespondentów zagranicznych przy Białym Domu. Grupa bierze udział w prezydenckim poolu w ramach korpusu prasowego śledzącego działania prezydenta USA.
Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.Foto: mat. prywatne

- To ogromne wyróżnienie. Traktuję je jako wyraz uznania nie tylko dla mnie, ale także dla Polskiego Radia. Jestem wdzięczny kolegom za zaufanie - powiedział Marek Wałkuski, który został wybrany podczas dorocznego spotkania członków White House Foreign Press Group w Waszyngtonie.

Korespondent Polskiego Radia zastąpi na tym stanowisku dziennikarza kanadyjskiej francuskojęzycznej telewizji TVA Nouvelles - Richarda Latendresse. Kadencja Marka Wałkuskiego rozpocznie się 1 lipca i potrwa rok.

White House Foreign Press Group skupia około 200 korespondentów czołowych mediów z całego świata. W skład grupy wchodzą między innymi dziennikarze z Japonii, Indii, Brazylii, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Francji, Arabii Saudyjskiej, Chin oraz Polski.

- Jako grupa korespondentów zagranicznych cieszymy się dużym uznaniem w Białym Domu, nie tylko za obiektywizm i profesjonalizm, ale także za to, że wnosimy unikalną perspektywę i stawiamy na porządku dnia kwestie międzynarodowe - dodał korespondent Polskiego Radia.

Członkowie White House Foreign Press Group należą do tak zwanego poolu prasowego Białego Domu, czyli niewielkiej grupy dziennikarzy zawsze towarzyszących prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Prezydencki pool jest niezależny od administracji i pracuje na rzecz całego korpusu prasowego Białym Domu.

Marek Wałkuski pracuje w najbliższym otoczeniu prezydenta. Relacjonuje wizyty zagranicznych przywódców w Gabinecie Owalnym, lata odrzutowcem Air Force One i jeździ w prezydenckim konwoju. Towarzyszył Joe Bidenowi podczas ubiegłorocznej wizyty w Warszawie oraz podczas szczytu NATO w Wilnie. Regularnie zadaje pytania dotyczące Polski i Europy Środkowo-Wschodniej najwyższym rangą urzędnikom Białego Domu, podnosząc przede wszystkim kwestie dotyczące wojny w Ukrainie, obecności wojsk USA w Polsce, relacji polsko-amerykańskich, Europy i NATO. Odpowiedzi prezydenta Joe Bidena na pytania Marka Wałkuskiego trafiają na czołówki amerykańskich i światowych mediów.

Przed wyjazdem na placówkę do USA Marek Wałkuski pracował w radiowej Trójce, gdzie prowadził audycję "Zapraszamy do Trójki". Relacjonował też wydarzenia międzynarodowe, takie jak wojna w byłej Jugosławii czy pierwsze demokratyczne wybory w RPA. W 2002 roku został korespondentem w Waszyngtonie. Przez lata relacjonował najważniejsze wydarzenia w Ameryce Północnej - szczyty NATO, wybory prezydenckie i wizyty polskich polityków. Z uznaniem w branży spotkały się jego relacje z Haiti, po tragicznym trzęsieniu ziemi w 2010 roku.

W 2018 roku Marek Wałkuski dołączył do stałego korpusu prasowego Białego Domu i został członkiem White House Correspondents’ Association. Dwa lata później jako pierwszy Polak dołączył do White House Foreign Press Group.

Marek Wałkuski wydał trzy bestsellerowe książki o Stanach Zjednoczonych: "Wałkowanie Ameryki", "Ameryka po kawałku" i "To jest napad!". Jesienią ukaże się jego najnowsza książka o kulisach Białego Domu.


IAR/PR24/ho

Wicepremier Krzysztof Gawkowski: mamy cyber zimną wojnę

24.06.2024 14:15
- Dziennie w Polsce dochodzi do kilkuset incydentów związanych z cyberatakami, średnio tysiąc, a bywa, że i dwa tysiące; te incydenty są skierowane głównie z tych stron, które są na cyber zimnej wojnie z Polską, czyli z Rosji i Białorusi - mówi w magazynie "Polska" wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Szybką koleją z Polski do krajów nadbałtyckich

24.06.2024 14:34
"Dziennik Gazeta Prawna" przekazała, że jest szansa, iż na początku kolejnej dekady Polska połączy się nowoczesnymi torami z trzema krajami nadbałtyckimi - Litwą, Łotwą i Estonią. Podróż z Warszawy do Wilna ma potrwać nieco ponad 4 godz., do Rygi ok. 5 godz., a do Tallina niecałe 7 godz.

Rozegrał 94 spotkania, w których strzelił 17 goli. Kamil Grosicki żegna się z reprezentacją Polski

24.06.2024 17:28
Kamil Grosicki ogłosił zakończenie kariery w piłkarskiej reprezentacji Polski. Doświadczony zawodnik Pogoni Szczecin poinformował o swojej decyzji dzień przed meczem z Francją, ostatnim dla "Biało-Czerwonych" na mistrzostwach Europy w Niemczech.