Szkoły ORPEG-u funkcjonują w bardzo zróżnicowanych warunkach, od dużych placówek, takich jak szkoła im. Joachima Lelewela w Brukseli czy im. Adama Mickiewicza w Paryżu, liczących po kilkaset uczniów, po niewielkie szkoły, do których uczęszcza zaledwie kilkanaścioro dzieci. Łączy je jednak wspólny cel: podtrzymywanie języka, kultury i tożsamości narodowej wśród młodego pokolenia Polaków żyjących poza granicami kraju.
Oddziały dziecięce – inwestycja w przyszłość
Jednym z najszybciej rozwijających się obszarów działalności ORPEG-u są oddziały dziecięce przeznaczone dla najmłodszych – dzieci w wieku od 3 do 6 lat. To stosunkowo nowa forma edukacji, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem rodziców.
– To niezwykle ważny okres dla rozwoju dziecka, również pod kątem nabywania kompetencji językowych – podkreśla dyrektor ORPEG-u. Zajęcia, odbywające się zazwyczaj w soboty, łączą naukę języka polskiego z zabawą w grupie rówieśniczej. Dzięki temu dzieci łatwiej przyswajają język, a w kolejnych latach unikają deficytów językowych, które często pojawiają się u dzieci urodzonych za granicą, zwłaszcza w rodzinach mieszanych.
Doświadczenia pokazują, że dzieci rozpoczynające edukację w oddziałach przedszkolnych w zdecydowanej większości kontynuują naukę w polskich szkołach na etapie szkolnym. Kluczowe znaczenie ma tu pozytywne skojarzenie z edukacją i budowanie motywacji już od najmłodszych lat.
Czym wyróżniają się szkoły ORPEG-u?
Placówki prowadzone przez ORPEG są formalną częścią polskiego systemu oświaty. Nauczanie odbywa się według zatwierdzonych programów, a zajęcia prowadzą wykwalifikowani nauczyciele z potwierdzonymi kwalifikacjami pedagogicznymi. Uczniowie otrzymują bezpłatne podręczniki i pomoce dydaktyczne, a cały proces kształcenia objęty jest nadzorem pedagogicznym.
– Nasz nadzór ma charakter wspierający – zaznacza Rafał Siemianowski. – Wiemy, że dyrektorzy i nauczyciele mierzą się z wieloma lokalnymi wyzwaniami, dlatego staramy się być dla nich realnym wsparciem, również we współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi.
Edukacja, która ułatwia powrót do Polski
Istotnym aspektem działalności ORPEG-u jest także przygotowanie dzieci do ewentualnego powrotu do Polski. Dla rodzin decydujących się po latach emigracji na powrót, polska szkoła za granicą często okazuje się kluczowym wsparciem. Dzięki systematycznej nauce języka, historii i kultury dzieci mogą znacznie łatwiej odnaleźć się w polskim systemie edukacyjnym.
Rodzice doceniają również fakt, że edukacja w polskich szkołach za granicą opiera się na współpracy całej społeczności – nauczycieli, uczniów i rodziców. Wspólne wydarzenia, pikniki czy przedstawienia budują więzi i wzmacniają poczucie wspólnoty.
Globalny wymiar polskiej edukacji
Zdaniem dyrektora ORPEG-u placówki te stają się dziś ważnym elementem globalnego systemu polskiej edukacji. Dwujęzyczność nie jest konkurencją dla języka kraju zamieszkania, lecz szansą na poszerzenie horyzontów i budowanie wielokulturowej tożsamości.
– Znajomość języka polskiego to dodatkowe możliwości na przyszłość. Nigdy nie wiemy, gdzie nasze dzieci będą chciały rozwijać swoją karierę czy życie rodzinne – podkreśla Rafał Siemianowski.
Wyzwania na najbliższe lata
Wśród najważniejszych wyzwań ORPEG wymienia rosnącą liczbę uczniów, dla których język polski nie jest językiem pierwszym. Wymaga to modyfikacji metod nauczania i coraz częstszego stosowania narzędzi właściwych dla nauczania języka polskiego jako obcego. Istotna jest także kwestia wymiany pokoleniowej wśród nauczycieli oraz rosnąca liczba uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
– Musimy wspierać nauczycieli i rodziców, pamiętając jednocześnie o specyfice szkół uzupełniających działających za granicą – zaznacza dyrektor ORPEG-u.
Dynamiczny rozwój polskiej edukacji poza granicami kraju pokazuje, że jest ona nie tylko narzędziem podtrzymywania tożsamości narodowej, ale także realną inwestycją w przyszłość kolejnych pokoleń Polaków na świecie.
Do wysłuchania całej, załączonej rozmowy z Rafałem Siemianowskim, dyrektorem Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, zaprasza Halina Ostas.