Redakcja Polska

W Wilnie odbyła się trzecia Litewsko-Polska Rada Ministrów Obrony

13.05.2022 14:26
W trakcie spotkania ministrowie obrony Polski i Litwy omówili między innymi kwestie zagrożeń dla wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także zbliżający się szczyt NATO w Madrycie.
Audio
  • Rozmowy dotyczyły między innymi wojny na Ukrainie - mówił minister Błaszczak [posłuchaj]
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakPAP/Radek Pietruszka

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak mówił podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem Arvydasem Anušauskasem o tym, że Polska i Litwa zgadzają się co do zagrożeń, które dotyczą wschodniej flanki NATO oraz tego, że świat powinien zrobić wszystko, żeby zatrzymać inwazję rosyjską. "Dlatego zabiegamy o to, żeby wschodnia flanka była wzmocniona, ale też nasze państwa dokładają wszelkich starań, aby zwiększyć nakłady na obronność" - powiedział. 

Mariusz Błaszczak odniósł się też do deklaracji Finlandii o przystąpieniu do NATO. "Przystąpienie Finlandii do Sojuszu wzmacnia naszą pozycję i ogranicza możliwości inwazyjne i agresywne Rosji" - dodał. Ministrowie potwierdzili swoje zobowiązanie do dalszego zacieśniania dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności poprzez podpisanie wspólnego oświadczenia. Szef litewskiego resortu obrony Arvydas Anušauskas zaznaczył, że oba państwa widzą możliwość realnego tworzenia sił skierowanych na obronę i zapobieżenie rosyjskiej agresji.

"Liczymy na to, że podczas szczytu NATO w Madrycie zostaną podjęte istotne decyzje dotyczące obronności i wzmocnienia sił na wschodniej flance do poziomu brygady" - zaznaczył. Ministrowie rozmawiali też o kwestii pomocy Ukrainie. Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że w interesie całego świata jest umożliwienie Ukrainie produkcji żywności. "Żeby to zrobić trzeba pomóc w rozminowywaniu tych terenów. Rosja wycofując się z nich zostawiła mnóstwo niewybuchów i min. Można to ocenić, że to było zamiarem inwazyjnych wojsk rosyjskich, żeby uniemożliwić Ukrainie produkcję zboża i uderzyć w ukraińską gospodarkę" - podkreślił minister. 

Na zakończenie dwudniowej wizyty na Litwie Mariusz Błaszczak złoży kwiaty przy mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie złożone zostało serce marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w kaplicy powstańców styczniowych na Cmentarzu Na Rossie.

IAR/ks

Finlandia: prezydent i premier chcą szybkiego wniosku o członkostwo w NATO

12.05.2022 11:13
We wspólnym oświadczeniu prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier tego kraju Sanna Marin powiedzieli, że Finlandia powinna jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Dążenie tego kraju do członkostwa w Sojuszu to skutek agresywnej polityki Rosji i inwazji na Ukrainę.

Biały Dom popiera aplikację Finlandii i Szwecji do NATO. "Od dawna współpracują w sferze militarnej"

13.05.2022 09:32
Biały Dom poinformował, że jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski w sprawie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to uzyskają poparcie Stanów Zjednoczonych. Rzeczniczka prezydenta USA Jen Psaki oceniła, że chęć przystąpienia obu krajów do paktu jest skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami władz Estonii

13.05.2022 14:22
- Dzisiaj możemy organizować pomoc. Możemy również dyskutować z naszymi aliantami i naszymi kolegami na temat sankcji. Możemy stosować różne nowoczesne rozwiązania, które są bolesne dla Rosji, które pokazują Rosji jasno i wyraźnie, że nie rządzi światem i nie będzie rządzić światem. A zwłaszcza naszym światem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Tallinie.