Redakcja Polska

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Żaryn: świadomość pierwszym krokiem do bezpieczeństwa

15.10.2022 15:26
Świadomość zagrożeń w cyberprzestrzeni to pierwszy krok do bezpieczeństwa – wskazał w sobotę pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, zachęcając do stosowania zasad bezpieczeństwa w sieci przygotowanych przez CERT Polska.
Stanisław Żaryn, Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej, napisał na Twitterze, że świadomość zagrożeń w cyberprzestrzeni to pierwszy krok do bezpieczeństwa.
Stanisław Żaryn, Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej, napisał na Twitterze, że świadomość zagrożeń w cyberprzestrzeni to pierwszy krok do bezpieczeństwa. Shutterstock/Chinnapong

"Świadomość zagrożeń w cyberprzestrzeni to pierwszy krok do bezpieczeństwa. Warto zapoznać się z poradnikiem przygotowanym przez ekspertów CERT Polska" - napisał na Twitterze Żaryn.

W poradniku mowa jest m.in. o tym, aby unikać wykorzystywania prywatnych kont poczty elektronicznej i komunikatorów do korespondencji służbowej. Specjaliści z CERT Polska rekomendują, aby nie używać prywatnych komputerów i telefonów do spraw służbowych oraz nie wykorzystywać służbowych komputerów i telefonów do spraw prywatnych oraz nie udostępniać ich członkom rodziny.

"Logując się na konto zawsze sprawdź czy domena danego portalu jest prawidłowa. (…) Ignoruj wszystkie inne prośby o podanie swojego hasła, nawet jeżeli komunikat wygląda oficjalnie, wymaga natychmiastowej reakcji i grozi deaktywacją konta. Wszystkie podejrzane wiadomości na skrzynce służbowej zgłaszaj administratorom w swojej organizacji" - radzą eksperci CERT Polska.

Przygotowany przez nich poradnik sugeruje także, aby stosować długie, przekraczające 14 znaków hasła, które mogą składać się z frazy zawierającej kilka słów. Jednocześnie należy unikać haseł, które można owiązać z publicznymi informacjami na temat osoby użytkownika, np. zawierających nazwisko, datę urodzenia itp. Jednocześnie eksperci CERT zwracają uwagę, że hasło należy zmieniać, kiedy istnieje podejrzenie, że zostało poznane przez inną osobę, nie ma zaś potrzeby cyklicznej jego zmiany.

"Nie zaniedbuj aktualizacji systemu operacyjnego i programów na używanym komputerze. Posiadaj aktualny program antywirusowy. VPN nie chroni przed atakami phishingowymi i złośliwym oprogramowaniem! Do wrażliwej prywatnej komunikacji używaj komunikatorów szyfrowanych end-to-end, np. Signala. Używaj opcji automatycznego kasowania wiadomości po upływie określonego czasu – nie da się ukraść czegoś, czego już nie ma" - czytamy w poradniku. 


PAP/dad

Wasyl Zwarycz: rezolucje ONZ i ZP Rady Europy pokazują, że Rosja już przegrała na polu bitwy dyplomatycznej

15.10.2022 12:15
Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy świadczą o tym, że Rosja tak naprawdę już przegrała na polu bitwy dyplomatycznej; to ogromny sukces dyplomacji ukraińskiej i naszych partnerów, w tym Polski - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Litwa: w Nowej Wilejce uczczone zostało stulecie powstania Garnizonu Wojska Polskiego

15.10.2022 16:54
Msza święta w byłym kościele garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju w Nowej Wilejce w sobotę zainaugurowała obchody stulecia Garnizonu Wojska Polskiego, który stacjonował w tej będącej obecnie dzielnicą Wilna miejscowości w latach 1922-1939. Na terenie kościelnym poświęcono też stelę w językach polskim i litewskim upamiętniającą garnizon i jego 100. rocznicę.

"Przesyłam wyrazy wsparcia". Zbigniew Rau złożył kondolencje szefowi tureckiego MSZ po wypadku w kopalni

15.10.2022 17:14
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przesłał kondolencje ministrowi spraw zagranicznych Turcji Mevlutowi Cavusoglu w związku z wypadkiem w kopalni w tym kraju. "Przesyłam wyrazy wsparcia i współczucia dla rodzin ofiar" - napisał.