Redakcja Polska

Joe Biden pożegnał się z Polską. "To był zaszczyt rozmawiać z wami"

23.02.2023 07:33
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden pożegnał się z Polską wpisami na Twitterze. "To był zaszczyt rozmawiać z wami przez cały wczorajszy wieczór" - napisał.
Joe Biden żegna się z Polską. To był zaszczyt rozmawiać z wami
Joe Biden żegna się z Polską. "To był zaszczyt rozmawiać z wami"prezydent.pl/© Marek Borawski/KPRP; twitter.com/@POTUS

Prezydent USA zakończył wizytę w Polsce. Do Polski przybył w poniedziałek wieczorem. We wtorek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Wygłosił też przemówienie do narodu polskiego. W środę Biden wziął udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Na zakończenie prezydent USA pożegnał się z Polską wpisami na Twitterze.

"Polacy zaoferowali ukraińskim uchodźcom bezpieczeństwo i światło w tym najciemniejszym momencie ich życia. To był zaszczyt rozmawiać z wami przez cały wczorajszy wieczór" - napisał Joe Biden na Twitterze.

"W ciągu ostatniego roku Stany Zjednoczone utworzyły wraz z sojusznikami i partnerami nadzwyczajną koalicję na rzecz zachowania wolności. I pozostaniemy zjednoczeni" - dodał.

Wpisy na Twitterze zamieścił również polski prezydent. "Panie Prezydencie Joe Bidenie, wspaniale było gościć pana kolejny raz w Polsce. Pana obecność w Warszawie w tym czasie, to dowód na siłę i znaczenie polsko-amerykańskiego sojuszu" - napisał Andrzej Duda na Twitterze.

W kolejnym wpisie Andrzej Duda podkreślił, że szczyt liderów B9 w Warszawie z udziałem prezydenta USA Joe Bidena i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga "pokazał, że nasz region jest bezpieczny dzięki sile i jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego".


IAR/PAP/twitter/PR24/dad

Echa przemówienia Bidena w Warszawie. Francuska prasa: Polska strategicznym sojusznikiem USA

22.02.2023 12:59
Prawie rok po inwazji Rosji na Ukrainę prezydent USA Joe Biden wygłosił w stolicy Polski zdecydowane przemówienie, które było skierowane do kilku odbiorców - napisał francuski dziennik "Le Figaro". Dla Waszyngtonu Warszawa jest szczególnie strategicznym sojusznikiem w Europie, zwłaszcza po wybuchu wojny na graniczącej z NATO Ukrainie - ocenia z kolei dziennik "La Croix".

Jest umowa z Westinghouse na prace przedprojektowe ws. elektrowni jądrowej

22.02.2023 13:57
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z firmą Westinghouse kontrakt pomostowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Umowa ma umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Szef NATO mówi o gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski

23.02.2023 08:00
W programie "Gość Wiadomości" w TVP1 sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że "gwarancje dla Polski są niezachwiane". - Jest to zdecydowane zobowiązanie wszystkich sojuszników, aby bronić każdej części terytorium sojuszników. Atak na jednego z sojuszników zostanie uznany za atak na wszystkich i wtedy obecne tam będzie całe NATO (...) jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - zaznaczył Stoltenberg.