Redakcja Polska

Barbarzyństwo Rosjan nie ma granic. Ostrzelali punkt wydawania pomocy humanitarnej w Chersoniu

25.03.2023 17:22
- Okupanci rosyjscy nadal ostrzeliwują miejsca, gdzie cywilom udzielana jest pomoc - powiedział szef chersońskiej wojskowej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin, który poinformował, że wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii punkt wydawania pomocy humanitarnej w Chersoniu.
9 marca 2023 r., Chersoń, Ukraina: kobieta pokazuje zniszczenia domu wolontariuszom z misji humanitarnej
9 marca 2023 r., Chersoń, Ukraina: kobieta pokazuje zniszczenia domu wolontariuszom z misji humanitarnej Mykhaylo Palinchak / Zuma Press / Forum

Prokudin przekazał za pośrednictwem serwisu Telegram, że z powodu ostrzału w Chersoniu poszkodowane zostały 2 osoby: 41-letnia kobieta i 25-letni mężczyzna. Obie osoby, ranne w wyniku eksplozji pocisku i uderzeń odłamków, są w szpitalu.

Szef chersońskiej wojskowej administracji obwodowej przypomniał, że poprzedniego dnia oddziały rosyjskie ostrzelały "punkt niezłomności" - miejsce, w którym można m.in. ogrzać się, otrzymać posiłek czy skorzystać z internetu - w Kostiantyniwce w obwodzie donieckim. - Dziś celem artylerii rosyjskiej stał się punkt wydawania pomocy humanitarnej w Chersoniu - dodał urzędnik.

W ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach prawobrzeżnej (zachodniej) części obwodu chersońskiego zginęły 2 osoby, z kolei 6 zostało rannych. "W ciągu ostatnich 24 godzin nieprzyjaciel dokonał 67 punktowych ostrzałów, użył do tego 301 pocisków z ciężkiej artylerii i Gradów" - czytamy w komunikacie Obwodowej Administracji Państwowej. Stolica obwodu została ostrzelana 7 razy.

Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na zachodnim brzegu Dniepru, są od listopada ubiegłego roku kontrolowane przez władze w Kijowie. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją. Już kilka dni po wycofaniu się z Chersonia najeźdźcy zaczęli ostrzeliwanie tego miasta (oraz wsi z obwodu chersońskiego) ze stanowisk artyleryjskich, rozmieszczonych po przeciwległej stronie Dniepru.

Zdaniem lokalnych władz Rosjanie celowo kierują swoje chaotyczne ostrzały na obiekty cywilne. Chcą w ten sposób zastraszyć i sterroryzować miejscową ludność.

Z kolei Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podał, że Rosjanie ostrzelali Czasiw Jar i Toreck. "Rosjanie ostrzelali z artylerii Czasiw Jar i Toreck. W mieście Czasiw Jar zginął cywil, a w Torecku terroryści (Rosjanie-PAP) zabili kobietę" - poinformował Jermak na serwisie Telegram.

Liczący przed rosyjską inwazją około 12 tys. mieszkańców Czasiw Jar jest położony nieopodal szturmowanego od miesięcy przez wojska rosyjskie Bachmutu. Przez miejscowość przebiega ważna trasa zaopatrzeniowa łącząca Bachmut z Kostiantyniwką. W ostatnich miesiącach w obliczu bardzo trudnej sytuacji humanitarnej w Bachmucie wielu cywilów przeniosło się stamtąd do Czasiw JaruPAP/IAR/dad

Ogromne straty i niedobór amunicji. ISW o sytuacji Rosjan na froncie

25.03.2023 12:59
Rosyjska propaganda przygotowuje Rosjan na ukraińskie kontrnatarcie. Według Instytutu Badań nad Wojną nawet w Moskwie zauważono, że ukraińskie Siły Zbrojne stopniowo przejmują inicjatywę na froncie. Niezależni analitycy wojskowi zwracają uwagę na ogromne straty ponoszone przez Rosjan i niedobór amunicji.

100 mln euro od Komisji Europejskiej w związku z importem zboża z Ukrainy. Jedna trzecia dla Polski

25.03.2023 13:51
Dodatkowe 100 milionów euro przekaże Komisja Europejska pięciu krajom w związku z importem zboża z Ukrainy, z czego ponad jedną trzecią otrzyma Polska. Dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Na Litwie i Łotwie odbywa się akcja "Paczka na Kresy"

25.03.2023 14:19
W ten weekend na Litwie i Łotwie odbywa się akcja "Paczka na Kresy" organizowana przez Fundację "Kresy w potrzebie" i Polską Fundację Narodową. Do naszych rodaków w tych krajach trafił ponad 1220 paczek z wielkanocną pomocą. Biorą w niej udział również uczniowie i wolontariusze z Polski.

"Dowód naszej skuteczności i zaufania". Szef MON o środkach dla Polski z EPF

25.03.2023 16:40
- Informacje, że Polska będzie największym beneficjentem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) są dowodem naszej skuteczności oraz zaufania wobec nas, jakie wyraża wspólnota UE - ocenił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. - Naszym podstawowym celem jest to, by Polska graniczyła z niepodległą Ukrainą, a nie z częścią Rosji, która poprzez swoją politykę odbudowy imperium zagraża sąsiadom - dodał minister obrony.