Redakcja Polska

Rosja może użyć broni nuklearnej? John Kirby odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

29.03.2023 09:47
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone nie widzą żadnych oznak, by Rosja przybliżała się do użycia broni nuklearnej na Ukrainie. Kirby nie odpowiedział na pytanie Polskiego Radia, jaka będzie odpowiedź Waszyngtonu, jeśli Moskwa zdecyduje się rozmieścić taktyczne pociski nuklearne na Białorusi. Retorykę płynącą z Kremla nazwał nieodpowiedzianą.
Audio
  • John Kirby odpowiada Polskiemu Radiu na pytanie dotyczące rozmieszczenia przez Rosji broni nuklearnej na Białorusi. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby: nie widzimy oznak, by Rosja przenosiła pociski nuklearne
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby: nie widzimy oznak, by Rosja przenosiła pociski nuklearneEVELYN HOCKSTEIN / Reuters / Forum

Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał Johna Kirby’ego, jaka będzie odpowiedź Stanów Zjednoczonych, jeśli Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi i czy prezydent Joe Biden będzie wówczas gotów na przeniesienie amerykańskich pocisków nuklearnych bliżej Rosji, na przykład do Polski.

- Nie będę mówił o hipotetycznych scenariuszach. Retoryka wychodząca z Rosji od początku tej wojny, jeśli chodzi o broń jądrową i broń masowego rażenia, jest lekkomyślna i nieodpowiedzialna - powiedział Kirby.

Posłuchaj
00:54 12275324_1.mp3 John Kirby odpowiada Polskiemu Radiu na pytanie dotyczące rozmieszczenia przez Rosję broni nuklearnej na Białorusi. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu dodał, że USA, najlepiej jak potrafią, przyglądają się działaniom Rosji. - Nie zaobserwowaliśmy żadnych ruchów ze strony pana Putina, by realizował swoją zapowiedź i nie dostrzegamy żadnych oznak, by Putin przybliżał się do użycia taktycznej broni jądrowej na Ukrainie lub prowadził przygotowania do jej użycia - powiedział.

Kirby dodał, że USA nie zaobserwowały niczego, co by mogło je skłonić do zmiany swojej "postawy nuklearnej".


IAR/dad

"Foreign Policy" o zaletach powołania sojuszu Polski i Ukrainy - struktury na wzór unii polsko-litewskiej

27.03.2023 11:23
Z koncepcją powołania w obecnych czasach silnego sojuszu polsko-ukraińskiego - struktury na wzór unii polsko-litewskiej - wystąpił w niedzielę amerykański magazyn "Foreign Policy". "Unia polsko-ukraińska stałaby się drugim co do wielkości krajem w UE i prawdopodobnie jej największą potęgą militarną, stanowiąc więcej niż wystarczającą przeciwwagę dla tandemu francusko-niemieckiego - czego tak bardzo brakuje UE po Brexicie" – spekuluje magazyn.  

Na Ukrainę dotarły czołgi Challenger. "Rok temu nikt by nie pomyślał, że wsparcie może być tak mocne"

28.03.2023 13:30
Na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi Challenger - poinformowały media, powołując się na ministra obrony Ołeksija Reznikowa i służby prasowe resortu obrony.

Szef MON spotkał się z rumuńskim odpowiednikiem. Rozmowy o wojnie w Ukrainie i wschodniej flance NATO

28.03.2023 14:07
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas wtorkowych konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie spotkał się z ministrem obrony Rumunii Angelem Tilvarem. Rozmowy dotyczyły Ukrainy, współpracy na wschodniej flance NATO i agendy spotkania B9 - poinformował resort obrony.