Redakcja Polska

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina o relacjach polsko-ukraińskich

03.05.2023 14:30
Rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział, że choć w relacjach polsko-ukraińskich nastąpiło zbliżenie, to jest wiele spraw, które powinny zostać naprawione
Audio
  • Łukasz Jasina przypomniał, że w lipcu minie 80 lat od zbrodni wołyńsko-galicyjskiej [posłuchaj]
Rzecznik MSZ
Rzecznik MSZ Marcin Obara/PAP

Wskazał na kwestię Wołynia, która, jak zauważył, jest na Ukrainie pomijana i stanowi "wybój" w stosunkach dwustronnych. Łukasz Jasina przypomniał, że w lipcu minie 80 lat od zbrodni wołyńsko-galicyjskiej. Zwrócił tez uwagę, że - paradoksalnie - wojna na Ukrainie przyczyniła się do poprawy stosunków Polski i Ukrainy. Wyraził nadzieję, że proces zbliżenia przyczyni się także do rozwiązania spraw, które stanowią problem w relacjach. Jednocześnie zaznaczył, że takie zmiany zachodzą powoli.

W latach 1943-1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Ukraińcy wymordowali od 80 do 120 tysięcy Polaków. Precyzyjna liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia. Szacuje się, że Ukraińcy zaatakowali Polaków zamieszkałych w 4300 miejscowościach. 

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przyznaje, że sprawa zboża zaszkodziła polsko-ukraińskim stosunkom. W rozmowie z Polskim Radiem 24 wskazał, że za procederem sprzedaży zboża na polskim rynku stoją wielkie koncerny rolne, dominujące w ukraińskim rolnictwie.

Łukasz Jasina dodał, że Kijów powinien rozumieć stanowisko Polski w kwestii jej rynku rolnego. Po tym, jak na polski rynek napłynęło zboże z Ukrainy, które pierwotnie miało być jedynie transportowane przez nasz kraj na inne rynki, rząd podjął decyzję o wstrzymaniu jego importu. W ślad za Polską poszły też inne kraje Europy Środkowej, a ostatecznie regulację krajową zastąpiło prawo Komisji Europejskiej.

IAR/ks

Premier Ukrainy: Ukraina i Polska uruchomiły międzypaństwową linię przesyłową energii elektrycznej

03.05.2023 09:00
Linia zapewnia zasilanie pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Jądrową po stronie ukraińskiej a polskim miastem Rzeszów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiada projekt przepisów ws. produkcji amunicji dla Ukrainy

02.05.2023 09:00
Według przewodniczącej KE propozycja będzie dotyczyć 1 miliarda euro. 500 mln ma pochodzić ze środków komisji, a kolejne środki m.in. od państw członkowskich, które zgodziły się na dalsze finansowanie dostaw amunicji dla Ukrainy

Premier Morawiecki w "The Critic": Polska to kolebka konstytucjonalizmu w Europie kontynentalnej

03.05.2023 14:00
"3 maja 1791 roku Polska stała się kolebką konstytucjonalizmu w Europie kontynentalnej, u schyłku XVIII wieku była wyspą wolności, otoczoną morzem absolutyzmu" - napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście z okazji Święta Konstytucji 3 Maja opublikowanym w środę w brytyjskim magazynie "The Critic".