Redakcja Polska

MON: obiekt z Białorusi w polskiej przestrzeni powietrznej. To prawdopodobnie balon obserwacyjny

13.05.2023 10:27
Centrum Operacji Powietrznych odnotowało w polskiej przestrzeni powietrznej obiekt, który wleciał z kierunku Białorusi. Prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny - informuje w sobotę rano resort obrony. Służby utraciły kontakt radarowy z obiektem w okolicach Rypina.
Odnotowano obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej z kierunku Białorusi
Odnotowano obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej z kierunku BiałorusiPAP/Paweł Supernak

Centrum Operacji Powietrznych odnotowało pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi. Zgodnie z informacjami COP prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny. Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina" - podał resort.

Jak przekazało ministerstwo, "Dowódca Operacyjny podjął decyzję o uruchomieniu dyżurnych sił Wojsk Obrony Terytorialnej do poszukiwania obiektu".

Rzecznik WOT:  działa zespół poszukiwawczo-ratowniczy WOT

Rzecznik prasowy WOT mjr Witold Sura powiedział, że balonu poszukują żołnierze WOT. - Został uruchomiony naziemny zespół poszukiwawczo-ratowniczy Wojsk Obrony Terytorialnej. Został skierowany w rejon. Wszedł w podporządkowane Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. (...) Dalsze pytania należy kierować właśnie tam, bo to Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych kieruje już działaniami tego zespołu - powiedział rzecznik prasowy WOT mjr Witold Sura.

Potwierdził, że jest to zespół z woj. kujawsko-pomorskiego. 

- Sam zespół to mała grupa, ale jeżeli będzie taka potrzeba, to zostaną uruchomione większe siły. (...) Nasz zespół działa już w tej sprawie w okolicach Rypina - wskazał mjr Sura. Zespół działa od wczesnych godziny porannych w sobotę. 

Dyżurny z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu powiedział, że strażacy wiedzą o tym incydencie.

- Potwierdzam, że mamy informacje o takim balonie w przestrzeni powietrznej, który został utracony z radarów w okolicach Rypina. Wszystko działo się w nocy. Na ten moment Straż Pożarna nie została włączona do działań w terenie - dodał.


PAP/dad

Szef MON: za kilka tygodni postsowieckie samoloty MIG zostaną zastąpione koreańskim FA-50

12.05.2023 09:05
Przełomem jest to, że już za kilka tygodnie MIGi - postsowieckie samoloty - zostaną zastąpione koreańskimi samolotami FA-50. To jest nasze wielkie osiągnięcie: modernizacja, unowocześnienie, samoloty – podkreślił w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w TVP Info.

Migranci zaatakowali patrol Straży Granicznej

12.05.2023 14:53
Grupa migrantów zaatakowała patrol Straży Granicznej w okolicach Białowieży. Do zdarzenia doszło w czwartek wieczorem.

Szef polskiego MSZ zakończył wizytę w Japonii. Tematem wizyty: współpraca i Ukraina

12.05.2023 16:27
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zakończył kilkudniową wizytę w Japonii. Szef polskich dyplomacji rozmawiał w miejscowymi władzami oraz odwiedził Hiroszimę. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.