Redakcja Polska

Migranci zaatakowali patrol Straży Granicznej

12.05.2023 14:53
Grupa migrantów zaatakowała patrol Straży Granicznej w okolicach Białowieży. Do zdarzenia doszło w czwartek wieczorem.
Ok. 10-osobowa grupa mężczyzn obrzucała kamieniami i gałęziami funkcjonariuszy Straży Granicznej
Ok. 10-osobowa grupa mężczyzn obrzucała kamieniami i gałęziami funkcjonariuszy Straży GranicznejŹródło: twitter.com/Straz_Graniczna

Rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska powiedziała, że kamery wykryły około 10-osobową grupę mężczyzn zbliżających się do bariery granicznej. Gdy funkcjonariusze odebrali im drabinę, w ich stronę poleciały kamienie i gałęzie. - Takie zachowanie nie jest niczym nowym na tym odcinku granicy. Obserwujemy wzrost agresji, jeśli chodzi o cudzoziemców, którzy próbują nielegalnie dostać się do Polski - powiedziała rzecznik.

Zaznaczyła, że ta agresja świadczy o ich dużej determinacji, która nie jest jednak podyktowana chęcią złożenia wniosku o ochronę międzynarodową w Polsce, ale dostania się do innych krajów Europy Zachodniej. Anna Michalska powiedziała, że na szczęście żadnemu funkcjonariuszowi nic się nie stało.

Wczoraj 107 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Straż Graniczna poinformowała, że byli to między innymi obywatele Indii i Egiptu. 33 osoby na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś. Od początku roku Straż Graniczna odnotowała łącznie ponad 9 tysięcy prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusią.


IAR/dad

100 mln euro rekompensat dla rolników zagrożone? Odwołano spotkanie w Brukseli

12.05.2023 12:28
Spotkanie w Brukseli w sprawie rekompensat dla rolników w wysokości 100 milionów euro zostało odwołane - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Powodem są wciąż obowiązujące zakazy importu z Ukrainy wprowadzone przez Słowację i Węgry. Ze 100 milionów euro dla Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier Polska miała otrzymać najwięcej, bo prawie 40 milionów euro.

"Trzeba mobilizować kraje UE do wsparcia procesu rozszerzenia Unii". Szynkowski vel Sęk o szczycie w Kórniku

12.05.2023 13:20
Na Zamku w Kórniku koło Poznania rozpoczął się nadzwyczajny szczyt ministrów do spraw Unii Europejskiej z krajów Trójkąta Weimarskiego i Ukrainy. Główny temat rozmów - jak możliwie szybko zintegrować Ukrainę z we wspólnotą europejską.

The Times: rosyjski spisek mający na celu obalenie rządu Mołdawii jest kontrolowany z Wielkiej Brytanii

12.05.2023 13:56
Rosyjski spisek obliczony na obalenie demokratycznego rządu Mołdawii jest sterowany z Wielkiej Brytanii przez powiązanego z Kremlem byłego komendanta mołdawskiej policji Gheorghe Cavcaliuca - wynika z raportu przygotowanego dla brytyjskiego MSZ i cytowanego przez dziennik "The Times".