Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki: niebawem możliwe ekshumacje Polaków spoczywających na zachodniej Ukrainie

16.05.2023 11:50
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że niebawem Polska może otrzymać od Ukrainy zgodę na przeprowadzenie ekshumacji Polaków spoczywających na zachodniej Ukrainie.
Audio
  • Premier wyjaśniał, że o kwestii ekshumacji rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas spotkania w Berlinie [posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawieckigov.pl

Premier wyjaśniał, że o kwestii ekshumacji rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas wczorajszego spotkania w Berlinie. "Pojawiły się również kwestie historyczne, rozmawialiśmy także o ekshumacji. Domagamy się tych ekshumacji, czy prawa do wykonania tych ekshumacji jak najszybciej, chcemy, żeby to się stało jeszcze w maju, czerwcu, i liczę na to, że tym razem słowo będzie dotrzymane". Premier dodał, że prezydent Zełenski zareagował na te postulaty pozytywnie.

W listopadzie ubiegłego roku Fundacja Wolności i Demokracja uzyskała zgodę władz ukraińskich na rozpoczęcie prac archeologiczno - poszukiwawczych mogiły Polaków zamordowanych przez oddział UPA w lutym 1945 roku w miejscowości Puźniki na Podolu, w dawnym województwie tarnopolskim. 

Problemy z prowadzeniem ekshumacji na Ukrainie nastąpiły w 2017 rok, kiedy władze zakazały poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów. Była to reakcja na zburzenie pomnika UPA na cmentarzu w Hruszowicach. Rozbiórka była legalna, dokonana za zgodą władz gminnych, a głównym argumentem było to, że pomnik został postawiony nielegalnie, a pod nim nie było pogrzebanych szczątków. Podczas przeprowadzonych w tym miejscu badań archeologicznych, wykonanych po rozbiórce pomnika, nie stwierdzono szczątków ludzkich. Strona ukraińska miała zastrzeżenia co do rzetelności badań.

IAR/ks

Mateusz Morawiecki w Akwizgranie: Ukraina broni wolności całej Europy

14.05.2023 19:45
Szef rządu wziął udział w uroczystości wręczenia Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego. W imieniu swoim i całego narodu ukraińskiego otrzymał ją prezydent Wołodymyr Zełenski.

Pod Irkuckiem usunięto pomnik polskich ofiar represji. Jest nota polskiej ambasady do MSZ Rosji

15.05.2023 14:30
Jak poinformował ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski, w poniedziałek polska placówka dyplomatyczna skierowała notę do MSZ Federacji Rosyjskiej w związku z usunięciem pomnika polskich ofiar represji w Piwowarisze pod Irkuckiem. Nota dotyczy również pomnika litewskich ofiar represji.

Unia Europejska zapewnia o pełnym poparciu dla planu pokojowego Wołdymyra Zełenskiego

16.05.2023 08:30
Mówili o tym podczas wspólnej konferencji prasowej przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.