Redakcja Polska

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze. Życie tysięcy ludzi jest zagrożone

06.06.2023 09:44
Ukraiński prezydent nazwał aktem terroryzmu wysadzenie zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Rosjanie w okupowanej Nowej Kachowce zniszczyli zaporę wodną na spiętrzeniu rzeki Dniepr. Wielu miejscowościom grozi zalanie. Powódź może wpłynąć na pracę Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Wołodymyr Zełenski w związku z wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze zwołałposiedzenie rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Wysadzona przez Rosjan zapora na Dnieprze
Wysadzona przez Rosjan zapora na Dnieprzetwitter.com/@nexta_tv

Biuro ukraińskiego prezydenta opublikowało oświadczenie Wołodymyra Zełenskiego w którym napisał, że kolejny akt rosyjskiego terroryzmu potwierdza potrzebę wyzwolenia spod okupacji całej Ukrainy, aby podobne rzeczy się nie powtarzały. Biuro prezydenta opublikowało też krótki film, na którym widać masy wody wylewające się przez uszkodzoną tamę.

Spodziewane są zalania wielu miejscowości w tym Chersonia. Zarządzono ewakuację ludności. Jak ocenia Ołeksandr Prokudin - szef chersońskiej administracji państwowej - już za kilka godzin woda osiągnie najwyższy poziom. Rozpoczęła się ewakuacja z położonych na prawym brzegu wsi, oraz częściowo z miasta Chersoń. 

Szef adminsitarcji zwrócił się do mieszkańców miejscowości zagrożonych zalaniem. Jak zaznaczył, Rosja dokonała aktu terroru i wysadziła w powietrze Kachowską Elektrownię. Poprosił o zabranie dokumentów, oraz niezbędnych rzeczy i oczekiwanie na autobusy ewakuacyjne.

Szef chersońskiej administracji podkreślił, że mieszkańcy lewego brzegu Dniepru, okupowanego przez Rosjan, również są zagrożeni powodzią. Rosjanie zajęli Kachowską Elektrownię na początku pełnowymiarowej agresji. Ukraińskie władze wielokrotnie wyrażały obawę, że może ona być przez nich wysadzona w powietrze, aby wywołać powódź.

Zagrożenie dla Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Tymczasem, jak poinformował ukraiński Enerhoatom, wskutek wysadzenia zapory poziom wody w Kachowskim Zalewie na rzece Dniepr gwałtownie opada, co stanowi zagrożenie dla okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, której reaktory chłodzone są wodą z tego zbiornika.

Ukraińskie władze zarządziły ewakuację z lewego brzegu Dniepru, z terenów zagrożonych zalaniem. Dotyczy to kilkudziesięciu miejscowości, w tym części miasta Chersoń. Tam miejscowe władze donoszą o pierwszych podtopieniach.

Woda zalewa też okupowane przez Rosjan tereny na lewym brzegu Dniepru.


IAR/dad

Rywalka Trumpa w republikańskich prawyborach: jeśli Ukraina przegra, Polska i państwa bałtyckie będą następne

05.06.2023 11:50
Znaczenie wojny na Ukrainie wykracza poza obronę tego państwa, to wojna o wolność, którą musimy wygrać; jeżeli Kijów przegra, celem Rosji stanie się Polska i państwa bałtyckie, a to grozi wojną światową - podkreśliła w stacji CNN Nikki Haley, która ubiega się o nominację z ramienia Partii Republikańskiej w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2024 r.

Szef MON Mariusz Błaszczak w Korei Południowej: pierwsze wyrzutnie Chunmoo w Polsce już w sierpniu

05.06.2023 12:18
Jak poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, polska armia dostanie w sierpniu pierwsze wyrzutnie dalekiego zasięgu Chunmoo. - Uzbrojenie z Korei Południowej będzie montowane na polskich ciężarówkach Jelcz - przekazał w Seulu szef MON.

Putin nie dopuszcza do siebie krytycznych głosów dotyczących sytuacji na froncie

05.06.2023 16:17
Rosyjski dyktator Władimir Putin przestał słuchać jakichkolwiek krytycznych dla Kremla opinii dotyczących wojny z Ukrainą; szef państwa reaguje na takie doniesienia "bardzo nerwowo" i dopuszcza do siebie wyłącznie rozmówców informujących o rzekomych sukcesach - podał w poniedziałek opozycyjny rosyjski kanał na Telegramie WCzK-OGPU.