Redakcja Polska

Nowy szef MON Ukrainy zapowiada walkę z korupcją

13.09.2023 14:12
Nowy minister Rustem Umerow od 2020 roku jest w ukraińskim rządzie członkiem grupy zadaniowej, opracowującej strategię zakończenia rosyjskiej okupacji Krymu.
Audio
  • Rustem Umerow nowym szefem MON Ukrainy. Rozmowa Przemysława Pawełka z Michałem Bruszewskim z serwisu Defence24.pl [POSŁUCHAJ]
Rusem Umerow nowym ministrem obrony Ukrainy
Rusem Umerow nowym ministrem obrony UkrainyPAP/EPA/ANDRII NESTERENKO

Rada Najwyższa Ukrainy w minionym tygodniu poparła decyzję prezydenta i przegłosowała powołanie Rustema Umerowa na stanowisko ministra obrony narodowej. Umerow zastąpił na stanowisku odwołanego przez parlament Ołeksija Reznikowa.

Parę dni wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział zmianę. Poinformował, że Reznikow zostanie odwołany, a jego miejsce zajmie Umerow. Obie decyzje zostały przegłosowane przez ukraiński parlament. Prezydent argumentował odwołanie Ołejsija Reznikowa potrzebą wypracowania nowego podejścia i metod współpracy ministerstwa z wojskiem i ukraińskim społeczeństwem.

Według ukraińskich mediów, prawdziwą przyczyną zmiany na stanowisku ministra obrony narodowej były liczne nieprawidłowości finansowe związane z przeprowadzanymi przez Reznikowa zakupami dla sił zbrojnych oraz skandal korupcyjny.

Nowy minister od 2020 roku jest w ukraińskim rządzie członkiem grupy zadaniowej, opracowującej strategię zakończenia rosyjskiej okupacji Krymu. Rustem Umerow znany jest jako negocjator. Należał do zespołu, który prowadził rozmowy z Rosją tuż po wybuchu wojny na Ukrainie, brał też udział w pertraktacjach na temat porozumienia zbożowego i wymiany jeńców z Rosjanami.

Za powołaniem Rustema Umerowa na stanowisko ministra obrony narodowej głosowało 338 posłów, nikt nie był temu przeciwny, jedna osoba wstrzymała się od głosu, a 21 - nie wzięło udziału w głosowaniu.

O wyzwaniach stojących przed nowym ministrem obrony Ukrainy, z Michałem Bruszewskim z portalu Defence24, rozmawia Przemysław Pawełek.

Podpisano porozumienie dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w Polsce oraz lotu Polaka w kosmos

30.08.2023 13:03
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii podpisano porozumienie pomiędzy Polską i Europejska Agencją Kosmiczną dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Umowy dotyczą także organizacji stażu dla Polaków w ESA oraz lotu Polaka w kosmos.

Na Ukrainie produkowane będą szwedzkie bojowe wozy piechoty CV90

31.08.2023 15:51
"Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pierwsze CV90 zostały wyprodukowane na Ukrainie tak szybko, jak to możliwe" - powiedział po niedawnym spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Trwa 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach

07.09.2023 14:30
Impreza w Kielcach to jedne z największych targów branży obronnej na świecie. Do piątku 700 wystawców z 35 państw będzie prezentować nowoczesny sprzęt i uzbrojenie dla armii.