Redakcja Polska

Trwa 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach

07.09.2023 14:30
Impreza w Kielcach to jedne z największych targów branży obronnej na świecie. Do piątku 700 wystawców z 35 państw będzie prezentować nowoczesny sprzęt i uzbrojenie dla armii.
Audio
  • Trwa 31. Międzynarodowy Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Prezydent: w przyszłym roku planujemy wydać 137 mld zł na obronność
Prezydent: w przyszłym roku planujemy wydać 137 mld zł na obronność PAP/Karol Zienkiewicz

W uroczystym otwarciu targów wziął udział między innymi prezydent Andrzej Duda, który podkreślał, że to wydarzenie przyczynia się do wzmocnienia potencjału polskiej armii. Podkreślił, że w przyszłym roku Polska planuje wydać na obronność 137 miliardów złotych. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że modernizacja armii odstraszy potencjalnego agresora.

Minister obrony Mariusz Błaszczak podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisał umowy na dostawy wyposażenia. We wtorek mówił, że nowe rozwiązania technologiczne przyciągają chętnych do wstąpienia w szeregi armii.

Mariusz Błaszczak o w Kielcach podpisał umowy na kolejne dostawy sprzętu dla wojska. Jedna z nich dotyczy dostawy elementów składowych systemu obrony przeciwlotniczej zasięgu Narew.
W skład zestawów "Mała Narew", które już są w polskiej armii, wchodzą: stacja radiolokacyjna Soła, urządzenie kierowania uzbrojeniem, trzy wyrzutnie iLauncher na podwoziu Jelcza oraz pojazdy transportowo-załadowcze. Razem z systemami obrony przeciwlotniczej "Mała Narew" zakontraktowano także pakiet szkoleniowy i logistyczny.

W czwartek Premier Mateusz Morawiecki podpisał list intencyjny dotyczący dofinansowania Zakładów Mechanicznych "Bumar-Łabędy". Spółka ma otrzymać 800 milionów złotych ze Skarbu Państwa.

Szef rządu podpisał list na Targach Przemysłu Obronnego w Kielcach. W wystąpieniu podkreślił, że - pozyskując nowe zdolności produkcyjne w obszarze uzbrojenia - Polska budują swoją głębie strategiczną. Dofinansowanie pozwoli spółce Bumar-Łabędy uruchomić nową linię produkcyjną.

W trakcie targów zawarto także porozumienie ze spółkami Raytheon i Lockheed Martin, na mocy którego Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej będą produkować amerykański system przeciwpancerny Javelin.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek powiedział, że dzięki zawartej umowie rodzimy przemysł zyska kolejną rakietową kompetencję oraz dostęp do rynku zewnętrznego powiązanego z Amerykanami.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej dodał, że w ramach współpracy z amerykańskimi partnerami wytypowano kilka rodzimych spółek, które będą zaangażowane w przyszłą produkcję systemu Javelin.

Obecnie amerykański system Javelin jest na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Lekkie zestawy mogą zwalczać między innymi czołgi, transportery opancerzone oraz inne wojskowe pojazdy.

Polskie firmy zbrojeniowe będą także współprodukować rakiety nowej generacji CAMM-MR.

Drugiego dnia targów obronnych w Kielcach kierownictwo Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisało porozumienie z brytyjskim koncernem MBDA w zakresie projektowania, rozwoju i przyszłej produkcji pocisków rakietowych o zwiększonym zasięgu.

Rakiety z rodziny CAMM są już znane w Polsce. Od ubiegłego roku nasze wojsko ma na wyposażeniu tak zwaną małą Narew, czyli wyrzutnie przeciwlotnicze montowane na podwoziu Jelcza, które są wyposażone właśnie w brytyjskie pociski CAMM.

Dzięki podpisaniu umowy o współpracy rozwojowej w przyszłości polskie spółki zbrojeniowe będą nie tylko współproducentem pocisków z rodziny CAMM, lecz także właścicielem technologii rakietowej o zwiększonym zasięgu.

Według zapowiedzi brytyjskiego partnera pociski CAMM-MR powinny wejść do seryjnej produkcji prawdopodobnie w ciągu siedmiu lat. Dzięki pracom rozwojowym zostanie w nich zwiększony zasięg nawet do 100 kilometrów i pułap zwalczania nadlatujących celów do około 20 kilometrów.

W trakcie targów polska Fabryka Broni pokazała także nowy pistolet kaliber 9 milimetrów. Modułowy Pistolet Samopowtarzalny to efekt wieloletnich badań i prac koncepcyjnych konstruktorów radomskiej Fabryki Broni. Prace nad konstrukcją rozpoczęto w 2018 roku, trwały do końca roku ubiegłego. Według zapewnień radomskiej spółki pistolet jest precyzyjny, niezawodny i bezpieczny.

IAR/PP

Bukareszt: prezydent Andrzej Duda o znaczeniu Trójmorza

07.09.2023 07:09
„Inicjatywa Trójmorza to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa Polski i całego regionu“ - mówił w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda. W rumuńskiej stolicy zakończył się szczyt Inicjatywy Trójmorza z udziałem przywódców 12 krajów z północnej, środkowej i południowej Europy.

Ambasador Polski przy NATO: poprzez ogromne zakupy nowoczesnego uzbrojenia pozycja Polski w Sojuszu jest coraz mocniejsza

07.09.2023 08:22
Kwatera Główna NATO i członkowie Sojuszu są pod dużym wrażeniem działań podejmowanych w ostatnich miesiącach przez Polskę.

Kolejny rosyjski atak na ukraińską infrastrukturę zbożową

07.09.2023 11:45
Rosjanie kolejny raz w tym tygodniu zaatakowali infrastrukturę zbożową na południu Ukrainy. Użyli dronów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła część maszyn, część z nich jednak uderzyła w cele

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Bukareszcie z Johnem Kerrym

07.09.2023 12:26
Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze specjalnym wysłannikiem amerykańskiego rządu Johnem Kerrym. Do spotkania doszło w Bukareszcie w trakcie forum biznesowego Inicjatywy Trójmorza. John Kerry to były szef amerykańskiej dyplomacji, który teraz zajmuje się sprawami związanymi z ekologią i energetyką.

NATO nie ma dowodów, że znalezione szczątki dronów to efekt celowego ataku Rosji na Rumunię

07.09.2023 16:00
Sojusz Północnoatlantycki nie ma żadnych dowodów na to, że szczątki dronów znalezione na terytorium Rumunii to efekt celowego ataku na ten kraj - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.