Redakcja Polska

Rosyjska propaganda w Polsce. Stanisław Żaryn wyjaśnia mechanizmy systemu kłamstwa

13.11.2023 11:38
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn tłumaczy, jak Rosjanie wpływają na opinię publiczną w Polsce i co chcą osiągnąć.  
Stanisław Żaryn podkreśla, że rosyjska propaganda kontynuuje wymierzone w RP wrogie działania informacyjne
Stanisław Żaryn podkreśla, że "rosyjska propaganda kontynuuje wymierzone w RP wrogie działania informacyjne" Oleg Kliucharev/ Shutterstock

 - Rosyjska propaganda kontynuuje wymierzone w RP wrogie działania informacyjne, utrwalając dotychczasowe fałszywe linie narracyjne lub uzupełniając je o nowe elementy - uważa Stanisław Żaryn.

W związku z Dniem Jedności Narodowej w Rosji obchodzonym 4 listopada na "pamiątkę" przegnania wojsk RP z Kremla w 1612 r. propaganda Federacji Rosyjskiej "serwowała narrację, zgodnie z którą Polska ma wyzbyć się myśli o wielkości i wejść w dialog z Federacją Rosyjską i Białorusią, gdyż w swojej historii Federacja Rosyjska nigdy nie dała się pokonać".  - Tezy kolportowane przy tej okazji zawierały kontekstowe insynuacje, jakoby Polska prowadziła politykę konfrontacyjną wobec Rosji i Białorusi. To stały element działań dezinformacyjnych przeciwko Polsce - powiedział Stanisław Żaryn.

Stałe ataki informacyjne

Minister ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP zwrócił uwagę, że "rosyjski system kłamstwa prowadzi stałe ataki informacyjne na proces rozbudowy potencjału obronnego i zwiększenia liczebności armii RP". - Z jednej strony przedstawia go jako działanie prowokacyjne, a z drugiej – dyskredytuje jako skazane na porażkę - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że Rosjanie nieustannie eksponują wszelkie spory pomiędzy Polską i Ukrainą, zwłaszcza na polu społecznym i gospodarczym, jako rzekome potwierdzenie słuszności i trafności antyukraińskich tez propagandy Kremla. - Propaganda Federacji Rosyjskiej zaatakowała w prostacki sposób prezydenta RP Andrzeja Dudę w związku z jego decyzją o powierzeniu misji utworzenia nowego rządu RP dotychczasowemu premierowi RP. Rosjanie oczerniają Prezydenta RP, sugerując, np. że "nie umie liczyć" i że wykonuje "rozkazy" kierownictwa PiS - mówił Żaryn.

Białoruska propaganda uderza w polski mundur

Minister poinformował też, że białoruska propaganda wykorzystała postrzelenie przez żołnierza WP migranta, który nielegalnie przekroczył granicę białorusko-polską, do próby uwiarygodnienia kłamstw o nieludzkim postępowaniu polskich funkcjonariuszy z cudzoziemcami. Dodał, że propaganda Federacji Rosyjskiej wyeksponowała białoruskie tezy.

 - Jednocześnie reżim w Mińsku prowadzi grę wizerunkową, w której kreuje się z jednej strony na państwo osamotnione w regionie w kwestii chęci znalezienia rozwiązania problemu migracji, a z drugiej - ofiarę niesłusznych oskarżeń o bycie źródłem zagrożeń migracyjnych" - powiedział Żaryn.


PAP/dad

Stałe dowództwo V Korpusu Armii USA w Polsce. Szczerski: symbol braterstwa broni w ramach NATO

13.11.2023 09:33
- Reaktywowanie V Korpusu Armii USA i zlokalizowanie go w Polsce wskazuje na jej rolę jako zwornika bezpieczeństwa regionu. Stacjonowanie wojsk amerykańskich w ramach NATO ma gwarantować odporność na zapędy imperialnej polityki Rosji - mówił w niedzielę w Nowym Jorku ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Polacy ewakuowani ze Strefy Gazy. MSZ: samoloty, którymi mają wrócić do Polski, są już w Egipcie

13.11.2023 09:45
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w poniedziałek rano, że samoloty, które wyleciały z Polski po grupę naszych obywateli ewakuowanych ze Strefy Gazy, są już w Egipcie. Maszyny przetransportowały też pomoc, która zostanie przekazana do egipskich szpitali dla rannych ze Strefy Gazy.