Redakcja Polska

Relacje w czasie pandemii. Zbliża się Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych

27.10.2021 08:30
"Rodzina Polonijna wobec aktualnej sytuacji pandemii" - to temat kolejnego Międzynarodowego Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbędzie się od 20 do 21 listopada 2021 roku w formie online. Wśród podjętych tematów będą kwestie relacji w małżeństwie i rodzinie oraz wychowanie i edukacja.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Monkey Business Images/Shutterstock

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz poinformował, że tym razem uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Rodzin Polonijnych spojrzą na rodzinę oczami psychologów, pedagogów, oraz osób, które zajmują się rodziną i małżeństwem w trudnych sytuacjach.

Uczestnicy Kongresu zajmą się tematem relacji małżeńskich i rodzinnych w czasie pandemii. Wysłuchają m.in. prelekcji na temat wpływu pandemii na kondycję rodziny oraz zadań wychowawczych w czasie lockdownu. Będzie również mowa o wsparciu duchowym czasie pandemii.

Na niedzielę zaplanowano część praktyczną Kongresu składającą się z warsztatów i dyskusji w grupach tematycznych dotyczących przeciwdziałania niepożądanym konsekwencjom pandemii. Wśród tematów będą m.in. "Psychologiczna pomoc dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w edukacji domowej" czy też "Jak radzić sobie z lękiem w czasie pandemii".

Bp Wiesław Lechowicz zapewnił, że będzie również czas na świadectwa małżeństw i rodzin, rozmowy, zadawanie pytań, odpowiedzi oraz na wspólną modlitwę.

- Jeżeli tych wszystkich spraw, które leżą nam na sercu, nie zawierzymy Bogu, to istnieje ryzyko, że sami sobie z naszymi problemami nie poradzimy – powiedział Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Wyraził też nadzieję, że w przyszłym roku rodziny polonijne spotkają się już bezpośrednio.

I Kongres Rodzin Polonijnych miał miejsce 26 i 27 października 2019 roku w La Ferte–sous–Jouarre pod Paryżem. W związku z pandemią kolejne Kongresy były organizowane w formie online. Kolejny odbył się 21 listopada 2020 roku pod hasłem "Małżeństwo w centrum duszpasterskiej troski Kościoła na emigracji". Następne spotkanie "Idź i odbuduj mój Kościół… domowy" odbyło się 16 stycznia br.

PAP/ho

"Siedzą w więzieniu po prostu za nic". Akcja solidarności z Polakami aresztowanymi na Białorusi

25.10.2021 09:25
Z aresztowanymi i przebywającymi w białoruskim więzieniu liderami Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem solidaryzowali się w niedzielę w Białymstoku uczestnicy cyklicznej akcji, która odbyła się przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Stoją tam symboliczne portrety Borys i Poczobuta.

Ciekawa oferta VIII Polskich Dni Filmowych w Norwegii

25.10.2021 17:35
Festiwal odbywał się w dniach 10-22 października w Oslo i Fredrikstad. W jego ramach zaprezentowane zostały m.in. ekranizacje prozy Stanisława Lema "Maska" w reżyserii Hanki Brulińskiej oraz "Pokój" w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego.

Lwowska młodzież porządkuje polski cmentarz w Wołkowie

26.10.2021 11:20
Lwowski Klub „Strefa Młodzieży”, zrzeszający młodych Polaków, zorganizował akcję sprzątania dawnego polskiego cmentarza w miejscowości Wołków w obwodzie lwowskim. Dzięki wspólnemu wysiłkowi 15-osobowej grupy młodzieży udało się uporządkować zapomniane polskie groby. Akcję wsparła Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie i Konsulat Generalny RP we Lwowie.