Redakcja Polska

Ciekawa oferta VIII Polskich Dni Filmowych w Norwegii

25.10.2021 17:35
Festiwal odbywał się w dniach 10-22 października w Oslo i Fredrikstad. W jego ramach zaprezentowane zostały m.in. ekranizacje prozy Stanisława Lema "Maska" w reżyserii Hanki Brulińskiej oraz "Pokój" w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego.
VIII Polskie Dni Filmowe w Norwegii
VIII Polskie Dni Filmowe w NorwegiiTwitter/PLinNorway

10 października w kinie we Fredrikstad miała miejsce oficjalna inauguracja VIII Polskich Dni Filmowych (Polske Filmdager) połączona z otwarciem wystawy ilustracji Daniela Mroza do tekstów Stanisława Lema pt. „Bestiariusz Lema według Mroza”.

Festiwal odbywał się w dniach 10-22 października w Oslo i Fredrikstad. W jego ramach zaprezentowane zostały m.in. ekranizacje prozy Stanisława Lema "Maska" w reżyserii Hanki Brulińskiej oraz "Pokój" w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego.

Przypomniano też filmy Andrzeja Munka (w 100-lecie urodzin reżysera) : "Człowiek na torze" i "Pasażerka" oraz Krzysztofa Kieślowskiego (w 80-tą rocznicę urodzin) "Przypadek" a także wyświetlono zdobywcę Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej, animowany film Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta".

Na zakończenie festiwalu 22 października w Cosmopolite Scene w Oslo miała miejsce międzynarodowa premiera polsko-skandynawskiego jazzowego projektu muzycznego - Voices from the Green Planet.


Źródło: Ambasada RP w Oslo

"Siedzą w więzieniu po prostu za nic". Akcja solidarności z Polakami aresztowanymi na Białorusi

25.10.2021 09:25
Z aresztowanymi i przebywającymi w białoruskim więzieniu liderami Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem solidaryzowali się w niedzielę w Białymstoku uczestnicy cyklicznej akcji, która odbyła się przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Stoją tam symboliczne portrety Borys i Poczobuta.

Kazimierz Górski na muralu. "Trenera powinny znać kolejne pokolenia Polaków"

25.10.2021 16:50
Trwają prace nad muralem poświęconym najwybitniejszemu w historii polskiego futbolu trenerowi Kazimierzowi Górskiemu. Znajdzie się na bloku przy ulicy Madalińskiego 49/51 w Warszawie, gdzie mieszkał legendarny szkoleniowiec.

Polska na EXPO 2020 w Dubaju. Odwiedzamy polski pawilon

25.10.2021 14:11
Polski pawilon już z daleka zwraca uwagę. Jego drewniana konstrukcja, zaprojektowana przez zespół projektowy WXCA, przyciąga gości z całego świata, szczególnie tych z  Bliskiego Wschodu, dla których drewno jest produktem bardzo luksusowym.