Redakcja Polska

Polacy i Polonia pomagają uchodźcom z Ukrainy

04.03.2022 11:55
Fundacja Ave z Warszawy od wielu lat realizuje wakacyjne programy dla młodzieży z organizacją partnerską z Ukrainy. „Jak tylko dotarły do nas informacje o działaniach zbrojnych na terenie Ukrainy skontaktowaliśmy się z naszymi ukraińskimi partnerami i zaproponowaliśmy pomoc w ewakuacji do Polski, zorganizowanie mieszkania w Warszawie, zabezpieczenia podstawowych potrzeb bytowych” - relacjonuje Bartłomiej Włodkowski, prezes fundacji.
Audio
  • Fundacja Ave zorganizowała pomoc dla mieszkańców Ukrainy w Warszawie.
  • Sabina Poulsen, Polka mieszkająca na Wyspach Owczych, zorganizowała zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy.
  • Firma transportowa Dartom pomogła w ewakuacji z Ukrainy rodzinom ukraińskich kierowców
Z Ukrainy do Polski przyjechało ponad 670 tysiąca osób.
Z Ukrainy do Polski przyjechało ponad 670 tysiąca osób.PAP/Paweł Supernak

„Oni nie chcieli opuszczać swojego kraju w potrzebie. Postanowili zostać i pomagać uchodźcom ze wschodniej części Ukrainy, gdzie toczą się walki, wspierać żołnierzy na froncie. Podjęliśmy zatem wyzwanie pomocy rzeczowej, finansowej dla nich, którą wedle potrzeb będą mogli również przekazać dla swoich żołnierzy”- wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski.

Wielu naszych kierowców pochodzi z Ukrainy” – mówi Andrzej Szymański, dyrektor zarządzający firmy transportowej Dartom. „W pierwszych godzinach wojny na Ukrainie zadzwoniliśmy do ukraińskich pracowników z pytaniem, jak im pomóc. Przede wszystkim chcieli ściągnąć rodziny z terenów objętych walkami, co oczywiście zrobiliśmy, po czym zorganizowaliśmy mieszkania i doraźną pomoc dla osób, które przyjechały do Polski. Część pracowników została z rodzinami, pozostali zdecydowali się na powrót do kraju, żeby walczyć o ojczyznę”- przyznaje.

Z inicjatywy Sabiny Poulsen, Polski mieszkającej na Wyspach Owczych, zaledwie w kilka godzin farerczycy zorganizowali sztab pomocowy i zbiórkę potrzebnych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. „Równolegle do zbiórki zgłosiła się firma transportowa, która przewiezie zebrane produkty kontenerami do Świnoujścia, tam również bezpłatnie odbierze przesyłkę firma polsko-farerska. Następnie dary zostaną przewiezione na granicę przez polską firmę kurierską. Z zebranych pieniędzy kupimy to, co w danym dniu będzie najbardziej potrzebne. Pamiętajmy, to nie sprint, to maraton. Pomoc dla uchodźców niezbędna jest dziś, ale za tydzień też będzie potrzebna” - zaznacza Sabina Polusen.

O pomocy dla uchodźców z Ukrainy z gośćmi Polskiego Radia dla Zagranicy rozmawiała Małgorzata Frydrych.


Caritas Polska przyjmie 2 tysiące dzieci z ukraińskich domów dziecka

02.03.2022 10:03
- Caritas w Polsce przyjmie 2 tys. dzieci z ukraińskich domów dziecka, głównie ze wschodu kraju - poinformował dyr. Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Stanisław Żaryn: wszyscy, którzy szukają schronienia, zostaną przyjęci przez Polskę

03.03.2022 12:20
Wszyscy, którzy w wyniku agresji Rosji na Ukrainę szukają schronienia, zostaną przyjęci przez Polskę - zapewnił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Skomentował tak wpis na Twitterze straży granicznej o liczbie uchodźców.

Ewakuacja Polaków z Ukrainy. Przybyły już trzy konwoje ze Lwowa

03.03.2022 12:47
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał, że "we współpracy z innymi instytucjami MSZ i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie zorganizowały trzy konwoje ratujące Polaków z terenów objętych wojną".