Redakcja Polska

Nowojorska Polonia święcąc wielkanocne pokarmy upowszechnia ten obyczaj za oceanem

17.04.2022 09:46
Amerykańscy księża zwracają uwagę, że liczna mniejszość z Polski przyczynia się do upowszechnienia tego obyczaju w Stanach Zjednoczonych
Audio
  • Nowojorska Polonia święcąc wielkanocne pokarmy upowszechnia ten obyczaj za oceanem [posłuchaj]
Święta wielkanocne w różnych krajach
Święta wielkanocne w różnych krajachShutterstock/Teresa Kasprzycka

Katolicy na całym świecie obchodzą właśnie najważniejsze święta w roku. Nowojorska Polonia święciła wielkanocne pokarmy. Amerykańscy księża zwracają uwagę, że liczna mniejszość z Polski przyczynia się do upowszechnienia tego obyczaju w Stanach Zjednoczonych.

Wielkanoc na Litwie to - podobnie jak w Polsce - jedno z największych świąt w roku. Msza święta rezurekcyjna, uroczyste śniadanie ze święconką oraz pisanki to najważniejsze elementy dzisiejszego dnia. Nie brakuje jednak również oryginalnych zabaw.

ŚWIĘTA WIELKANOCNE U POLAKÓW NA LITWIE

Działacz społeczny na Wileńszczyźnie Władysław Wojnicz z Domu Kultury Polskiej w Wilnie mówi, że okres Wielkanocy to w jego rodzinie czas wspólnych spotkań. "Dla mnie jednoznacznie jest to święto kojarzące się z domem, rodziną i bliskimi osobami" - wskazuje. Na jego stole goszczą tradycyjne dania. "To potrawy z cielęciny, pisanki, ciasta, ale musi być też koniecznie gotowana szynka. Kiedyś u moich dziadków zawsze na święta były dobre wędliny i ja tę tradycję wyniosłem z rodzinnego domu" - dodaje Władysław Wojnicz. Nie może też zabraknąć łakoci takich jak baby wielkanocne. U niektórych rodzin na stole pojawia się mazurek. Tradycyjną zabawą wielkanocną na Wileńszczyźnie jest tzw. bitwa na jajka. Polega na stukaniu się pisankami. Wygrywa ten, którego jajko wytrzyma najwięcej uderzeń. Po posiłku niektórzy organizują również tzw. kaczanie jaj. Krystyna Dzierżyńska ze Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" opowiada, że zabawa polega na toczeniu jaj z niewielkiej, nachylonej podkładki. Muszą one trafić w inne, które znajdują się niżej. "Najczęściej za podkładkę służyły korytka lub dachówki. Jak ją się ustawiało na zielonej trawie to pasowało to do kaczania jajek" - wyjaśnia. Mniej znanym na Litwie obyczajem jest śmigus-dyngus, kultywowany tylko przez niektóre polskie rodziny.

POLACY NA ŁOTWIE ŚWIETUJĄ NIECO INACZEJ

Wielkanoc na Łotwie obchodzona jest nieco inaczej niż w Polsce. Co prawda znane są tam też pisanki, ale wśród tradycji i obyczajów jest też m.in. huśtanie się na olbrzymich drewnianych huśtawkach.
Na Łotwie w czasie świąt wielkanocnych popularnym obyczajem jest chłostanie się baziami. Towarzyszą temu okrzyki, a cały rytuał - zgodnie z wierzeniami - ma służyć poprawie zdrowia. O niecodziennych tradycjach i obyczajach wielkanocnych korespondentowi Polskiego Radia opowiedziała ambasador Polski w Rydze Monika Michaliszyn. "Łotysze gotują jajka, po czym idą do swoich świętych lasów i przy świętych kamieniach składają je w poranek wielkanocny. To taki obrzęd, z którym są związani" - wskazała dyplomatka. Jednym z najbardziej popularnych obyczajów wielkanocnych jest huśtanie się. "Buduje się wielkie huśtawki na Wielkanoc i trzeba na nich dobrze się wyhuśtać. Związane są z tym przesądy, takie jak ten, że jak się dobrze człowiek wyhuśta, to go później nie pogryzą komary" - dodała Monika Michaliszyn. Z kolei w poniedziałek wielkanocny można pójść na wysoką górę, aby wykrzyczeć wszystko, z czym miało się do czynienia przez miniony rok. "To podobno jest zapowiedzią dobrego roku" - powiedziała polska ambasador.

Nieco inaczej Wielkanoc wygląda u łotewskich Polaków, których tradycje i obyczaje są bardzo podobne do tych, które mamy w Polsce, czyli niedzielna msza rezurekcyjna, śniadanie ze święconką i śmigus-dyngus.

ŚWIĘTA WIELKANOCNE W JEROZOLIMIE

Wielkanoc jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa. W sposób szczególny święta obchodzone są w Jerozolimie.
Podobnie jak na całym świecie również w jerozolimskich kościołach w niedzielny poranek odprawiane są msze rezurekcyjne. W modlitwach biorą udział przede wszystkim miejscowi katolicy, głównie Arabowie oraz imigranci, którzy przyjechali do Izraela i Autonomii Palestyńskiej w poszukiwaniu pracy.

W dominikańskim klasztorze w Jerozolimie w wielkanocnych mszach zawsze modlą się grupy z Afryki. "Liturgia jest bowiem sprawowana po francusku" - mówi pracujący w Jerozolimie dominikanin ojciec Paweł Trzopek. "Przed pandemią przybywało tutaj co najmniej kilka grup afrykańskich. Ich żywiołowe przeżywanie wiary bardzo ożywiało nasze klasztorne celebracje. W tym roku zapowiedziała się tylko jedna grupa z Wybrzeża Kości Słoniowej" - dodaje.
Wielkanoc w Jerozolimie i innych miastach Ziemi Świętej obchodzą także katolicy języka hebrajskiego. To Żydzi, którzy przeszli na chrześcijaństwo, oraz imigranci z Azji, którzy przyjechali do Izraela w poszukiwaniu pracy.
Tegoroczna katolicka Wielkanoc zbiega się w czasie z obchodzonym przez Żydów świętem Paschy oraz z ramadanem, czyli ze świętym miesiącem muzułmańskiego postu.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Wielkanoc

Polskie tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy

16.04.2022 09:00
Zapraszamy do pierwszego w Polsce Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Powstało ono z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji prof. Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i dr Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej.

Święta Wielkiej Nocy po polsku, maltańsku i hiszpańsku. Niezwykła historia polskiej rodziny

17.04.2022 10:15
- Nasze święta są trochę niestandardowe, dlatego, że w dziewięćdziesięciu procentach polskie, ale dziesięć procent pozostawiamy na pozostałe kultury w których żyjemy - mówi Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka, fotoreporterka i podróżniczka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”

"Wierzymy, że światło zwycięży nad mrokiem." Życzenia wielkanocne od pary prezydenckiej

17.04.2022 09:00
Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda złożyli świąteczne życzenia rodakom, a także wszystkim uchodźcom z Ukrainy, przebywającym w Polsce.

Brat Cordian Szwarc o wspólnych świętach Polaków i Ukraińców

17.04.2022 08:34
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania Wielkanocy