X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Nowa baza organizacji i instytucji polskich i polonijnych za granicą

10.05.2022 16:01
Główny Urząd Statystyczny przygotował nową wersję bazy, powstałej w oparciu o badanie "Polacy i Polonia na świecie”. Liczy ona prawie 9 tysięcy podmiotów w 115 krajach.
Audio
  • Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą o nowej bazie organizacji polonijnych [posłuchaj]
  • Główny Urząd Statystyczny przygotował nową wersję bazy, powstałej w oparciu o badanie "Polacy i Polonia na świecie”. Liczy ona prawie 9 tysięcy podmiotów w 115 krajach. materiał Michała Fedusio [posłuchaj]
Jan Dziedziczak
Jan DziedziczakFoto: Polskie Radio

Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak powiedział przedstawiając projekt, że jego stworzenie wpisuje się w politykę naszego kraju. Przypomniał też, że poza granicami Polski żyje około 20 milionów naszych rodaków. "To imponujący kapitał, jakim dysponujemy i warto o tym pamiętać" - dodał Jan Dziedziczak.

Zbiór zawiera najważniejsze dane o organizacjach polonijnych oraz aktywności Polonii i Polaków poza granicami kraju. Znajdziemy w nim również informacje historyczne o dużym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa narodowego.

Prezes GUS dr Dominik Rozkrut zaznaczył, że wartość tych danych jest bardzo cenna. Nie ma ona swojego odpowiednika wśród dostępnych zasobów informacyjnych w Polsce. Pierwszy raz została opublikowana w 2014 roku. "Myślę, że jej aktualizacja jest krokiem milowym w kierunku rozwoju bazy. Układ danych jest przejrzysty i można w łatwy sposób z nich skorzystać" - podkreślił prezes GUS.

Baza organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą uwzględnienia ich działalność o charakterze społecznym, kulturalnym i religijnym. Będzie ona dostępna w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.Powstała w oparciu o badanie "Polacy i Polonia na świecie" i pozwala łatwo zlokalizować podmiot w oparciu o określone cechy terytorialne, chronologiczne i rzeczowe. Można ją znaleźć na stronie: polonia.stat.gov.pl.

IAR/ep

Szymon Szynkowski vel Sęk: polska dyplomacja zaangażuje się w akcję "Gdzie jest czarny neseser?"

09.05.2022 15:02
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że polska dyplomacja zaangażuje się w inicjatywę "Gdzie jest czarny neseser?". W ramach akcji Polskie Radio poszukuje zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.

"Z duszy jestem warszawiakiem. Kocham nawet zapach tego miasta". Spotkanie z Tomaszem Kniatem z Kanady

10.05.2022 15:00
Naszym gościem jest Tomasz Kniat, polski przedsiębiorca z Toronto, od ponad trzydziestu lat mieszkający w Kanadzie, odnoszący sukcesy zawodowe nie tylko w biznesie, ale także w dziennikarstwie. Był między innymi związany z pismem "Gazeta", a teraz tworzy podcasty wspierające rozwój osobisty.

"Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film o tragicznej historii naszych rodaków w Odessie

10.05.2022 15:10
Wśród tegorocznych laureatów Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych, byli Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert, autorzy filmu "Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film powstał przy Narodowo-Kulturalnym Stowarzyszeniu Polaków w Odessie "Polska Nuta".