Redakcja Polska

Święto Niepodległości. W Budapeszcie wystąpił polonijny zespół pieśni i tańca Polonez

12.11.2022 17:07
W stolicy Węgier Budapeszcie przez cały weekend trwają imprezy związane ze Świętem Niepodległości Polski. Dziś po południu z programem "Barwy Polski" wystąpił polonijny zespół pieśni i tańca "Polonez".
Audio
  • Węgry: występ polonijnego zespołu pieśni i tańca Polonez. Materiał Piotra Piętki (IAR)
Polonijny Zespół Pieśni i Tańca Polonez z Budapesztu
Polonijny Zespół Pieśni i Tańca Polonez z BudapesztuŹródło: Facebook/Polonijny Zespół Pieśni i Tańca Polonez z Budapesztu

W programie dzisiejszego koncertu, zgodnie z jego tytułem "Barwy Polski" znalazło się szereg tańców z różnych stron Polski - od Tatr aż po Mazowsze. Istniejący od 21 lat polonijny zespół kultywujący polską kulturę ludową złożony jest przede wszystkim z osób, których co najmniej jeden z rodziców jest Polakiem. - Nie potrafię dokładnie powiedzieć dlaczego, ale jednak polska muzyka, polska kultura i tańce ludowe są mi bliższe - mówi Wanda Tóth, członkini zespołu Polonez, pół Polka, pół Węgierka.

To niełatwe zadanie, by przekonać wrosłe w inną kulturę dzieci i młodzież do tak bliskiego spotkania z polską kulturą i tradycją. - Trzeba zaszczepić od małego. Jak się od małego zaszczepi, to później do góry z czasem idzie i nasi najstarsi tancerze mają 34 lata, a najmłodsi 6 lat - mówi szefowa zespołu Polonez Katarzyna Balogh.

Ciekawi polskości są także rodowici Węgrzy, którzy w Polonezie nie tylko tańczą, ale i śpiewają polskie pieśni ludowe.


IAR/dad

"Marsz, marsz Batory". Promocja książki o legendarnym transatlantyku w Stanach Zjednoczonych

12.11.2022 10:57
M/S Batory 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę, na emigrację. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej promocja odbyła się w Stanach Zjednoczonych.

Wielki koncert w Święto Niepodległości Polski w Filharmonii Obwodowej w Żytomierzu

12.11.2022 10:48
Pod hasłem "Za wolność waszą i naszą" Polacy Żytomierza na Ukrainie zorganizowali w piątek wieczorem wielki koncert muzyki polskiej i ukraińskiej w miejscowej Filharmonii Obwodowej. Uroczystości poświęcone były polskiemu Narodowemu Świętu Niepodległości.

Premier Mateusz Morawiecki w "Monitorze Wołyńskim": niepodległość to ciągłe zadanie do realizacji

12.11.2022 13:33
Świadomość zagrożeń wyrobiła w Polakach specyficzny zmysł geopolityczny – ostrożność, która sprawia, że lepiej widzimy nadchodzące wyzwania i zagrożenia. Przez wieki nauczyliśmy się być czujni - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w piątek 11 listopada w "Monitorze Wołyńskim", piśmie ukazującym się w języku polskim i ukraińskim.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska z wizytą na Ukrainie

12.11.2022 16:57
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska odwiedziła Ukrainę. W programie jej wizyty były Mościska, Lwów i Stanisławów, obecnie Iwano-Frankiwsk.