Redakcja Polska

"Marsz, marsz Batory". Promocja książki o legendarnym transatlantyku w Stanach Zjednoczonych

12.11.2022 10:57
M/S Batory 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę, na emigrację. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej promocja odbyła się w Stanach Zjednoczonych.
Audio
  • Z Aleksandrą Karkowską, publicystką, pisarką i podróżniczką, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Aleksandra Karkowska w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Aleksandra Karkowska w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: PRdZ

Wspomnienia naszych rozmówców były tak urocze, że zabierały nas w tamtą czasoprzestrzeń. Odczuwałyśmy smaki kuchni, sztormy i burze, ale również ich emocje. Dla osób, które płynęły na emigrację to był moment przejściowy. Przecież oni nie wiedzieli dokąd płyną i co ich czeka po drugiej stronie Atlantyku. Z kolei, kiedy załoga wspomina „Batorego”, nie mówi o nim inaczej jak o przyjacielu. Odważny, bohaterski, gościnny – to były naprawdę wzruszające określenia – mówi Aleksandra Karkowska, współautorka książki „Marsz, marsz Batory”.

- Odszukałyśmy osoby, które płynęły "Batorym" na emigrację do Stanów Zjednoczonych i Kanady. To była bardzo odważna decyzja. Dla wielu była to podróż w jedną stronę. Chciałyśmy tą książką oddać hołd wszystkim, którzy wyemigrowali - mówi Aleksandra Karkowska. - Szukałyśmy tych osób w Polsce, na terenie Warszawy, Trójmiasta i Podhala. Poleciałyśmy także do USA i Kanady, bardzo nam zależało, żeby tam odnaleźć te osoby. Byłyśmy w najważniejszych portach, gdzie dopływał "Batory", Nowym Jorku i Montrealu - dodaje pisarka.

Publikacja to jednak nie tylko spisane ludzkie historie. Całość dopełniają wyjątkowe zdjęcia, które można znaleźć na kartach książki.

Wszystko jest ilustrowane niezwykłymi, dotąd niepublikowanymi fotografiami, które pochodzą z szuflad naszych rozmówców – mówi Aleksandra Karkowska, gość Polskiego Radia dla Zagranicy.

Spotkania autorskie z Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską, autorkami książki “Marsz, marsz Batory”, odbyły się między innymi w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku i w Instytucie Piłsudskiego w Ameryce.

Legendarny transatlantyk M/S Batory pływał pod polską banderą przez 33 lata. Odbył 222 rejsy oceaniczne, przewożąc 270 tysięcy pasażerów.

„Marsz, marsz Batory” to nie pierwsza wspólna książka Barbary Caillot i Aleksandry Karkowskiej. Obie Panie współpracują ze sobą od lat. Razem napisały takie pozycje jak: „Banany z cukru pudru”, „Na Giewont się patrzy” czy „Mewa na patyku”. Prowadzą też spotkania autorskie i warsztaty. Założyły własne wydawnictwo – Oficynę Wydawniczą Oryginały.

Z Aleksandrą Karkowską, publicystką, pisarką i podróżniczką, rozmawia Halina Ostas.

Bruksela: w Stacji Europa można obejrzeć wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny!"

10.11.2022 13:54
Z inicjatywy Instytutu Polskiego w Brukseli - we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej oraz z Ukrainian Civil Society Hub w Station Europe przy Placu Luksemburskim w Brukseli otwarto wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny!". Ekspozycja ukazuje wojnę w oczach dziecka - zaprezentowane są na niej rysunki polskich dzieci z roku 1946 oraz rysunki dzieci ukraińskich z 2022 r.

„Etnografki, antropolożki, profesorki”. Wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

11.11.2022 17:18
Pierwsza kobieta, która otrzymała w Polsce nominację profesorską, była etnografką. Pierwsza kobieta, która wykładała antropologię w Oksfordzie, była polską uczoną. Zwrócenie uwagi na znaczenie, jakie w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce odgrywały kobiety, to główne przesłanie wystawy „Etnografki, antropolożki, profesorki”, którą można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.