Redakcja Polska

Obchody 155. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego na Litwie

04.12.2022 14:47
Hołd marszałkowi oddaje na Litwie, między innymi, delegacja Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Audio
  • Litwa: rozpoczęły się dwudniowe obchody 155. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego [posłuchaj]
  • Na Litwie odbyły się dwudniowe obchody 155. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Uroczystości odbyły się m.in. na wileńskim cmentarzu na Rossie, gdzie spoczywa. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Aleksander Krawczyk, Portret Józefa Piłsudskiego, 1933, Muzeum Narodowe w Krakowie
Aleksander Krawczyk, Portret Józefa Piłsudskiego, 1933, Muzeum Narodowe w KrakowieDomena publiczna/CC0

Na Litwie rozpoczęły się dwudniowe obchody 155. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Uroczystości odbyły się na wileńskim cmentarzu na Rossie, gdzie spoczywa. Hołd marszałkowi oddaje na Litwie delegacja Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W jej skład wchodzą m.in. weterani walk o niepodległość i działacze opozycji antykomunistycznej.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział podczas uroczystości na Rossie, że marszałek Józef Piłsudski umiał najpiękniej zdefiniować polskość i Polskę. "Rozumiał Polskę jako kraj ludzi wolnych, niepodległych, suwerennych. Traktował Polskę jako antytezę Rosji, którą uważał za dom niewoli i dom zniewolonych umysłów" - wskazał Kasprzyk.

Z kolei marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do uczestników napisała, że te uroczystości stanowią okazję do utrwalenia miłości do Ojczyzny wśród Polaków w Polsce i na Litwie. "Trudno o lepszy wzór przywiązania do Macierzy niż marszałek Piłsudski i dowodzone przez niego legiony" - zaznaczyła Elżbieta Witek. Jej słowa przeczytał marszałek-senior Antoni Macierewicz

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak przypomniał, że współtwórca niepodległej Polski wiedział, iż samo wywalczenie wolności nie jest wystarczające. Polsce trzeba było jeszcze zapewnić bezpieczeństwo. "Wojsko Polskie kontynuuje tradycje związane z wodzem legionów i Naczelnikiem Państwa. Współcześni żołnierze są obrońcami naszej niepodległości i godnymi następcami tych, którzy z Józefem Piłsudskim walczyli o suwerenną i wolną Ojczyznę" - podkreślił minister, którego list przeczytał Łukasz Kudlicki, szef gabinetu politycznego w resorcie obrony. 

"To miejsce staje się najważniejsze dla tożsamości miejscowych Polaków, dla których Józef Piłsudski jest nie tylko bohaterem narodowym. Traktują go niemal jak kuzyna lub sąsiada" - powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska i przypomniała, że mniejszość polska na Litwie przez wiele trudnych lat opiekowała się grobem, w którym spoczywa serce marszałka.

Na Rossie wręczone zostały medale "Pro Bono Poloniae", "Pro Patria" i "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945". Przed grobem Matki i Serca Syna odbył się również apel pamięci. Później uczestnicy uroczystości na Rossie złożyli kwiaty w Kaplicy Powstańców Styczniowych.

Niedzielne uroczystości kończy msza święta w intencji marszałka w kościele św. Teresy koło Ostrej Bramy. Liturgii przewodniczyć będzie biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Po modlitwie duchownych innych wyznań i poświęceniu odznaki 1. Brygady Legionów Polskich uczestnicy przejdą do kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, gdzie nastąpi ceremonia ofiarowania odznaki jako dziękczynnego wotum za niepodległość.

Jutro rocznicowe uroczystości odbędą się w Powiewiórce, gdzie ochrzczono Józefa Piłsudskiego a także w miejscu jego urodzin - Zułowie.

IAR/ks

Prezydent Duda: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohaterami

04.12.2022 11:15
Prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom przekazał, że "Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK".

Prezydent i szef MON wezmą udział w odbiorze pierwszych czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Polski

04.12.2022 14:30
Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło w komunikacie, że Wojsko Polskie konsekwentnie wzmacnia potencjał z wykorzystaniem koreańskich technologii obronnych.

Prezydent Andrzej Duda złożył górnikom życzenia z okazji uroczystości barbórkowych

04.12.2022 14:00
 ''Dziękuję za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej. Dziękuję za fachowość, zaangażowanie i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim'' - przekazał prezydent w liście.