Redakcja Polska

Polska najwyżej w historii w zestawieniu najpotężniejszych paszportów świata

13.01.2023 09:00
Japonia piąty rok z rzędu prowadzi w zestawieniu najpotężniejszych paszportów świata Henley. O czym świadczy jego "potęga"? Umożliwia on bezwizowy wjazd aż do 193 miejsc na całym świecie. Polska w tym roku ponownie awansowała i jest w zestawieniu najwyżej w historii.
MSZ odradza podróże do Rosji i Białorusi
MSZ odradza podróże do Rosji i BiałorusiAlii Sher/ Shutterstock

Londyńska firma Henley and Partners od 2006 roku zajmuje się zestawianiem paszportów według poziomu swobody podróżowania po świecie. Ranking ocenia 199 paszportów z całego świata, rokrocznie uwzględniając zmiany w umowach wizowych między państwami.

Z danych wynika, że pod koniec 2021 r. w obiegu było tylko 24 mln ważnych japońskich paszportów.

Polska uplasowała się na 9. miejscu w rankingu w grupie najlepszych 28 państw - najwyżej w historii. Polski paszport, podobnie jak węgierski, uprawnia do bezwizowego wjazdu do 184 państw na świecie. 

Polski paszport awansował z 16. pozycji, jaką zajmował jeszcze w 2019 roku, na 11 rok temu i 9 dziś. Przed trzema laty pozwalał na podróż do 172 krajów. 

Obywatele Japonii mogą bezwizowo odwiedzić aż 193 z 227 miejsc na całym świecie. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Korea Południowa i Singapur, których obywatele mogą podróżować bez wizy do 192 krajów. 

– Dominacja krajów azjatyckich na czołowych miejscach jest wyraźnym argumentem za korzyściami polityki otwartych drzwi i wprowadzenia obopólnie korzystnych umów handlowych. W ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy, że świat dostosowuje się do mobilności jako stały warunek globalnej życie – powiedział dr Christian H. Kaelin, prezes Henley & Partners.

Na trzecim miejscu uplasowały się Niemcy i Hiszpania (190 krajów), na czwartym Finlandia, Włochy i Islandia (189 krajów), a pierwszą piątkę zamykają Austria, Dania, Holandia i Szwecja. 

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone pozostają na 6. i 7. miejscu z odpowiednio 187 i 186 punktami. Wydaje się coraz mniej prawdopodobne, aby którykolwiek z tych krajów odzyskał pierwsze miejsce w indeksie, które wspólnie zajmowały prawie dziesięć lat temu - w 2014 r. - zauważają twórcy rankingu.

Indeks zamyka Afganistan z wynikiem zaledwie 27 krajów — 166 miejsc mniej niż Japonia, co stanowi największą globalną lukę w mobilności w 18-letniej historii indeksu. 

Raport powstaje na bazie danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego IATA do uszeregowania dostępu 199 paszportów do 227 miejsc podróży.

Źródło: bankier.pl/ho

Wystawa „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe”

11.01.2023 12:23
Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie zaprasza na ekspozycję, prezentującą najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem.

Wernisaż wystawy "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” w Instytucie Polskim w Berlinie

12.01.2023 09:42
W ramach wydarzeń organizowanych przez polskie placówki z okazji obchodów 100. rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech w czwartek w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie, Ambasada RP razem z Instytutem Polskim organizuje publiczny wernisaż wystawy pt. "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”.

Senackie komisje za tym, aby uchodźcy dopłacali do pomocy od kwietnia, nie marca

12.01.2023 17:51
Senackie komisje są za przesunięciem z marca na kwiecień terminu, od którego uchodźcy z Ukrainy zaczną pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Senatorowie zgłosili taką poprawkę do nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.