Redakcja Polska

Konkurs “W duchu Strzeleckiego” w 150. rocznicę śmierci wybitnego Polaka

27.03.2023 08:00
Mamy nadzieję, że wiele osób zechce wziąć udział w konkursie poświęconym wybitnemu Polakowi i w sensie symbolicznym wyruszy szlakami, które Paweł Edmund Strzelecki przed wiekami przemierzał - mówił Polskiemu Radiu dla Zagranicy dr Marek Leszek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, przewodniczący jury konkursu “W duchu Strzeleckiego”.
Audio
  • Z dr Markiem Leszkiem Krześniakiem, prezesem Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Warszawie, rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dr Marek  Leszek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Warszawie
Dr Marek Leszek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w WarszawieFoto: Foto: Maria Wieczorkiewicz

Inicjatorem Konkursu jest sydnejska organizacja Kosciuszko Heritage Inc., wspierana przez Ambasadę RP w Canberze, Polską Fundację Kościuszkowską w Warszawie, Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu oraz Federację Organizacji Polskich w Nowej Południowej Walii.

Paweł Edmund Strzelecki uchwałą Sejmu RP jest patronem roku 2023. W tym roku przypada 150 rocznica śmierci wybitnego Polaka, pierwszego, który odbył podróż dookoła świata w celach naukowych. Przeprowadził bardzo rozległe badania na wielu kontynentach. Najbardziej znane są te dotyczące Australii. Tam w latach 1839–1840 odkrył i badał m.in. pokłady złota, srebra i węgla, a także jako pierwszy zdobył najwyższy szczyt lądowej części Australii, który nazwał Górą Kościuszki. Badania geologiczne i mineralogiczne prowadził także w Ameryce Północnej, Meksyku i Ameryce Południowej, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego tych krajów.

Paweł Edmund Strzelecki, to nie tylko wielki podróżnik, odkrywca i geodeta, ale także filantrop i altruista, człowiek, który się ogromnie zasłużył w czasie Wielkiego Głodu w Irlandii. Wyróżniał się także głębokim szacunkiem i zrozumieniem dla  kulturowej odmienności i różnorodności, czemu dawał wyraz już w Australii, pielęgnując dobre relacje z Aborygenami.

Doktor Marek Leszek Krześniak, gość Polskiego Radia dla Zagranicy opowiadał: W maju tego roku przyjedzie do Polski, także do Warszawy delegacja Aborygenów spod Góry Kościuszki. Są oni bardzo przywiązani do tej nazwy i optują za tym, aby jej nie zmieniono. W związku z tym przygotowują uroczystość przyjęcia ducha Kościuszki do duchów aborygeńskich przodków. Trzeba przypomnieć –dodawał nasz gość - że Aborygeni w swoją historię mają wpisane straszne doświadczenia, gdyż  Pierwsze Narody w Australii w XIX wieku były ścigane, porywane i polowano na nie, jak na zwierzęta. Strzelecki, podobnie zresztą jak Kościuszko, odnosił się do wszystkich ludzi z szacunkiem. Dlatego też i z tego powodu, dziś, po 150 latach od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego warto pamiętać o tym człowieku.

Konkurs  „W  duchu Strzeleckiego” ogłoszono w trzech kategoriach: muzycznej, plastycznej oraz poetyckiej i mogą w nim wziąć udział dorośli oraz młodzież (w wieku od 12-18 lat). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej szczegółów  na temat konkursu można znaleźć na stronach: Kosciuszko Heritage Inc oraz Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z jej prezesem, dr Markiem Leszkiem Krześniakiem, którego do studia Polskiego Radia dla Zagranicy zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.

Pierwsza Dama odwiedziła Szkołę Polską im św. Królowej Jadwigi w Tbilisi

22.03.2023 16:13
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Szkołę Polską im świętej Królowej Jadwigi w Tbilisi. Przekazała kadrze pedagogicznej wyrazy uznania i wdzięczności za działalność edukacyjną i budowanie wspólnoty polskiej w Gruzji. Wizyta Małżonki Prezydenta w gruzińskiej stolicy związana jest z realizacją akcji "Pomocy Polakom na Wschodzie".

Polskie ślady w Szkocji. Jubileusz Fundacji Feniks, która dba o zdrowie psychiczne polskiej mniejszości

24.03.2023 19:00
W poszukiwaniu polskich śladów w Szkocji zaglądamy do Edyndburga. Od 15 lat działa tam bowiem Fundacja Feniks. To polska organizacja niosąca pomoc psychologiczną Polakom, ale też innym emigrantom z Europy Środkowo-Wschodniej.

Na Litwie i Łotwie odbywa się akcja "Paczka na Kresy"

25.03.2023 14:19
W ten weekend na Litwie i Łotwie odbywa się akcja "Paczka na Kresy" organizowana przez Fundację "Kresy w potrzebie" i Polską Fundację Narodową. Do naszych rodaków w tych krajach trafił ponad 1220 paczek z wielkanocną pomocą. Biorą w niej udział również uczniowie i wolontariusze z Polski.