Redakcja Polska

Dni Kultury Polskiej w Paryżu. Specjalna wystawa przypomni postać Jana Pawła II

13.05.2023 09:12
W polskim seminarium w Paryżu otwarto wystawę "Papież Jan Paweł II - dar Polski dla świata" - przygotowaną przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wydarzenie rozpoczęło Dni Kultury Polskiej organizowane w ten weekend przez uczelnię.
Dni Kultury Polskiej w Paryżu otworzyła wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II
Dni Kultury Polskiej w Paryżu otworzyła wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II Źródło: Twitter/@KUL_Lublin

Wernisażowi towarzyszyła dyskusja na temat znaczenia nauczania świętego Jana Pawła II i obrony jego dobrego imienia.

Składająca się z kilkunastu plansz wystawa opowiada o życiu i ważnych wydarzeniach pontyfikatu papieża Polaka. Prezentuje kopie cennych dokumentów oraz zdjęcia Jana Pawła II, wykonane między innymi przez Grzegorza Gałązkę - wieloletniego papieskiego fotografa i autora ujęcia, które zostało wybrane na oficjalny portret świętego Jana Pawła II.

- Jan Paweł II był człowiekiem wszechstronnym. Potrafił rozmawiać z każdym. Nigdy nikogo nie poróżnił. Był człowiekiem prawdy, on się jej nie bał. Był to człowiek bardzo uczciwy - wspomina Grzegorz Gałązka.

Gałązka staje w obronie papieża

W jego ocenie niedawne ataki na dobre imię Jana Pawła są skandaliczne. - Te oskarżenia nie mają żadnych podstaw. Jeżeli Jan Paweł II nie był świętym, to nie ma człowieka świętego na tym świecie - stwierdził.

Do sprawy odnieśli się podczas debaty eksperci IPN oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Dla mnie jest to przede wszystkim próba podważenia autorytetu Jana Pawła II wśród młodych ludzi - powiedział Adam Zadroga, prorektor uczelni.

- Warto, żeby młodzi nie tylko oglądali memy, czy jakieś prześmiewcze filmiki na temat Jana Pawła II, tylko odwoływali się tego, co faktycznie mówił Jan Paweł II, co głosił, i jak żył - podkreślił rozmówca Polskiego Radia.

Czytaj także:

(PAP) (PAP)

IAR/PAP/dad

Listy polonijnych uczniów do powstańców warszawskich. Dziękują im za heroizm, poświęcenie, odwagę i bohaterstwo

12.05.2023 11:19
Polska Szkoła imienia św. Stanisława Kostki w Wallington, w stanie New Jersey, zainicjowała akcję pisania przez dzieci listów do powstańców warszawskich. Pragnie podziękować im za heroizm, poświęcenie, odwagę i bohaterstwo.

Rękopis „Fortepianu Chopina” Norwida w Muzeum Chopina w Warszawie

12.05.2023 14:30
Specjalny pokaz bezcennego oryginału pochodzącego ze zbiorów Biblioteki Narodowej można zobaczyć w maju w nowo wyremontowanym budynku muzeum.  

Rocznica śmierci generała Władysława Andersa. Obchody na Monte Cassino

12.05.2023 17:24
W piątek na Monte Cassino, w rocznicę śmierci generała Władysława Andersa, rozpoczęły się tegoroczne obchody zdobycia wzgórza i klasztoru przez II Korpus Polski.