Redakcja Polska

"Nić porozumienia". Spotkanie z dr Piotrem Kułakiem, autorem wyjątkowej publikacji

28.05.2023 14:49
Spora grupa czytelników średniego i starszego pokolenia zapewne pamięta smukłe, kieszonkowe tomiki z charakterystycznym, umieszczonym w górnym prawym rogu okładki, rysunkiem jednorożca. Dr Piotr Kułak, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, podkreślał, że seria „Jednorożca” była unikatowym przykładem równoważnej współpracy twórców – pisarzy i grafików. 
Audio
  • Z dr Piotrem Kułakiem, historykiem sztuki, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dr Piotr Kułak w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Dr Piotr Kułak w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Maria Wieczorkiewicz

Wśród wielu książek ukazujących się ostatnio w naszych księgarniach zwraca uwagę publikacja ”Nić porozumienia”, wydana wspólnie przez Państwowy Instytut Wydawniczy i Wydawnictwo Czysty Warsztat pod kierownictwem Janusza Górskiego. Jej autor, historyk sztuki, doktor Piotr Kułak opowiada o ilustracjach w książkach Biblioteki „Jednorożca”, a bezpośrednim nawiązaniem do tej  wychodzącej w Polsce w latach 1959-1990 popularnej serii, jest projekt okładki książki oraz jej wielkość.

Spora grupa czytelników średniego i starszego pokolenia zapewne pamięta smukłe, kieszonkowe tomiki z charakterystycznym, umieszczonym w górnym prawym rogu okładki, rysunkiem jednorożca. Wydawca serii, Państwowy Instytut Wydawniczy, w ciągu prawie trzydziestu lat opublikował 132 tytuły, przede wszystkim niewielkie formy - nowelistyka i opowiadania, z  literatury polskiej i światowej. Teksty swoimi rysunkami ozdobiło 86 znakomitych polskich rysowników, grafików i malarzy.

Doktor Piotr Kułak, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, podkreślał, że seria „Jednorożca”, w czasach kiedy się ukazywała, była unikatowym przykładem równoważnej współpracy twórców – obrazy nie pełniły podrzędnej funkcji ilustrowania treści literackiej, lecz stanowiły komentarz czy też kontrapunkt dla tekstu.

Z dr Piotrem Kułakiem, historykiem sztuki, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

Zobacz więcej na temat: literatura książki grafika

Ukraina gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

24.05.2023 15:57
Organizatorzy zapraszają na coroczne święto książki od 25 do 28 maja do Pałacu Kultury i Nauki. W największym literackim wydarzeniu tego roku weźmie udział blisko 500 wystawców.

W warszawskiej Galerii Kordegarda otwarto wystawę "Jerzy Nowosielski. Przeciwpragnienia"

26.05.2023 11:18
Do 25 czerwca można tam zobaczyć obrazy wybitnego malarza, rysownika, scenografa, filozofa a przede wszystkim jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy.

Wystawa „Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80-tych” w czeskiej Galerii Středočeského Kraje w Kutnej Horze

26.05.2023 13:15
Zaprezentowanych zostanie blisko 130 dzieł polskich artystów współtworzących ruch kultury niezależnej po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku. Wernisaż wystawy - 28 maja.