Redakcja Polska

Polski design z sukcesem prezentowany w ramach Vienna Design Week

26.09.2023 17:32
Podczas tegorocznego Vienna Design Week polska obecność pozostaje szczególnie widoczna. W programie tego uznanego festiwalu znalazły się aż trzy wystawy prezentujące polskich projektantów.
xyz
xyzFot.: Mat. Instytutu Polskiego w Wiedniu

22 września w galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu otwarta została wystawa  EXPLORERS. DISCOVERIS IN DESIGN, która została przygotowana we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego i której kuratorem jest dr Joanna Jurga ze School of Form w Warszawie. W jej ramach przedstawiono najciekawsze projekty laureatów konkursu Young Design, który od 16 już lat wyłania najciekawsze koncepcje i prezentuje najbardziej obiecujących twórców z zakresu wzornictwa.

Wystawa przedstawia, jak młodzi polscy projektanci na przestrzeni lat przewidywali trendy i wyprzedzali swój czas, zwracając uwagę na ważne problemy zarówno społeczne, jak i środowiskowe. Część z prezentowanych twórców to dziś uznani projektanci, wykładowcy i badacze designu, robiący karierę w Polsce i za granicą. 


Fot.: Instytut Polski w Wiedniu Fot.: Instytut Polski w Wiedniu

Rok 2023 dedykowany jest największemu polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. Jego interdyscyplinarne podejście do zrozumienia, jak funkcjonuje świat, stało się inspiracją do stworzenia tej prezentującej działalność polskich projektantów wystawy. Wystawa w galerii IP prezentowana będzie do 20 października. Wystawa stara się odpowiedzieć na pytania, czym jest odkrywczość w XXI wieku, kogo można nazwać odkrywcą na miarę Kopernika, czy mamy w dziedzinie designu osoby, które "wstrzymują Słońce i poruszają Ziemię?". 

Równolegle w Collegium Hungaricum w Wiedniu prezentowana jest wystawa "Design without borders". Ten międzynarodowy projekt prezentuje wybór prac z wystawy "Design without borders" (DWB), która od 19 lat corocznie odbywa się w Budapeszcie. Prezentowane są prace projektantów mebli, tekstyliów, szkła i biżuterii z 14 krajów, w tym z Polski.

Z Polski na wystawie prezentowani są tacy projektanci, jak Marek Błażucki, Anna Siedlecka, Radek Achramowicz, Izabela Sroka, Julia Cybis, Oskar Zięta, Jolanta Gazda, Sara Gackowska, saragackowska.com, Katarzyna Gemborys i Luiza Mężyńska. Wystawa jest do zobaczenia do 5 października.


Instytut Polski w Wiedniu Instytut Polski w Wiedniu

Z kolei w centrum festiwalowym Vienna Design Week znalazła się wystawa Re-Hemptation przygotowana przez Husarska Design Studio, która opowiada o potencjale konopi, lnu oraz innych roślin jednorocznych jako alternatyw dla tradycyjnych materiałów. Po raz pierwszy wystawa była prezentowana podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festiwal.

Wydarzeniem towarzyszącym był Hemp Evening – dyskusja i degustacja w Instytucie Polskim w Wiedniu 25 września. Wieczór rozpoczął się od krótkich prelekcji oraz panelu dyskusyjnego, w którym wzięli udział m.in. Jadwiga Husarska-Sobina, CEO studia Husarska Design, Jacek Kramarz, członek Rady Dyrektorów European Industrial Hemp Association, wiceprezes spółki Green Lanes oraz założyciel Hempeat oraz Michał Piernikowski z Łodź Design Festival. Po panelu odbyła się degustacja przekąsek przygotowanych przez bistro Piotrowski na bazie Hempeat.


Instytut Polski w Wiedniu

Polska platforma streamingowa 35mm.online ma już dwa lata

24.09.2023 14:00
Serwis Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oferuje użytkownikom cyfrowy dostęp do setek polskich produkcji.

Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA

25.09.2023 11:53
Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będą to zaginione w wyniku II wojny światowej dwie XVIII-wieczne akwarele Zygmunta Vogla oraz rysunek autorstwa Melchiora Steidla skradziony w 2005 roku z warszawskiej kolekcji prywatnej.

Zapomniany portret Chopina odnaleziony w magazynach londyńskiego muzeum Tate Britain

25.09.2023 15:00
W magazynach muzeum Tate Britain w Londynie znajduje się obraz przedstawiający Chopina jako dziecko, w otoczeniu rówieśników. Dzieło to prawdopodobnie nigdy nie było wystawiane pomimo, że znajduje się w magazynach muzealnych od 1894 roku, czyli 129 lat.