Redakcja Polska

Zaduszki na Cmentarzu Janowskim we Lwowie

03.11.2023 09:27
W Dniu Zadusznym, jak co roku, Polacy mieszkający we Lwowie zgromadzili się na Cmentarzu Janowskim, aby pomodlić się i zapalić znicze na grobach bliskich. W tym roku około czterech tysięcy zniczy zapłonęło też na wielu zapomnianych grobach tej lwowskiej nekropolii.
Audio
  • Zaduszki na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Materiał przygotował Eugeniusz Sało
Cmentarz Janowski został założony w 1883 roku
Cmentarz Janowski został założony w 1883 rokuFot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski

Od wczesnych godzin porannych znicze na Cmentarzu Janowskim zapalały dzieci i młodzież z polskich szkół we Lwowie, lwowscy harcerze oraz Polacy zrzeszeni w różnych organizacjach i towarzystwach. Licznie zostali przedstawieni również członkowie Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


Posłuchaj
05:22 Zaduszki na Cmentarzu Janowskim we Lwowie.mp3 Zaduszki na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Materiał przygotował Eugeniusz Sało

 

W południe przy grobie świętego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego odprawiono uroczystą mszę z udziałem miejscowych Polaków i duchowieństwa. Nabożeństwu przewodniczył metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.


Cmentarz Janowski został założony w 1883 roku Cmentarz Janowski został założony w 1883 roku

Po nabożeństwie kapłani oraz wierni przeszli w procesji alejkami cmentarza, modląc się w intencji zmarłych. Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy kwaterze Obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich z lat 1918-1920.

W Dniu Zadusznym na Cmentarzu Janowskim we Lwowie ponownie poświęcono nagrobek podpułkownika kawalerii Jana Henryka Włodarkiewicza. Zmarły w 1942 roku został pochowany na tej nekropolii. W czasach radzieckich grobowiec zniszczono. Dzięki Towarzystwu Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej ZABYTEK odnaleziono miejsce pochówku i wykonano nowy betonowy nagrobek.


Fot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski

Poświęcenia pomnika Jana Henryka Włodarkiewicza dokonał metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP i lwowscy Polacy złożyli wieńce na grobie oficera Wojska Polskiego.

Zbigniew Pakosz z Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej ZABYTEK powiedział, że informacje o dokładnym miejscu pochówku Jana Włodarkiewicza znaleziono we lwowskim archiwum. - To jest numer grobu 226 na polu 18. Na każdym polu dbamy o przedwojenne groby. Na tym polu 18 zachowało się jeszcze 120 przedwojennych grobów - powiedział Zbigniew Pakosz.


Fot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski

Jan Henryk Włodarkiewicz urodził się 28 maja 1900 roku w Warszawie. Był współorganizatorem i komendantem Tajnej Armii Polskiej, komendantem Konfederacji Zbrojnej oraz pierwszym komendantem "Wachlarza". Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 19 marca 1942 roku we Lwowie.

Cmentarz Janowski został założony w 1883 roku. Jest mniej okazały niż Cmentarz Łyczakowski, ale na jego terenie również są groby znanych osób. Częścią cmentarza jest kwatera obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich z lat 1918-1920. Obok kwatery są pochowani lotnicy, którzy zginęli w okresie międzywojennym w katastrofach lotniczych.

 

Eugeniusz Sało

 

dad

 


"Zapal znicz na polskiej mogile". Polonia w Belgii pamięta o poległych w II wojnie światowej

01.11.2023 09:21
Polacy pamiętają o grobach polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej i weteranów pochowanych w Belgii. Prawie 400 mogił w belgijskich miastach i miasteczkach odwiedzają pracownicy ambasady Polski w Brukseli, żołnierze z polskich przedstawicielstw wojskowych, przedstawiciele Polonii.

Japonia: polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii odwiedzili grób polskiego misjonarza

01.11.2023 11:48
W dzień Wszystkich Świętych w Tokio polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie brata Zenona Żebrowskiego. Franciszkanin przybył do Japonii ze świętym Maksymilianem Marią Kolbe wiosną 1930 roku.

Francja: Polacy odwiedzają groby wybitnych rodaków

01.11.2023 13:51
We Francji w dniu Wszystkich Świętych Polonia oddaje hołd wybitnym rodakom pochowanym na francuskich cmentarzach. W Paryżu w sposób szczególny czczona jest pamięć uczestników Wielkiej Emigracji. Groby wielkich Polaków znajdują się też na francuskiej prowincji.

Znicze zapłonęły na grobach Polaków w Kijowie

01.11.2023 15:03
Na polskich grobach w ukraińskiej stolicy zapłonęły znicze. Wcześniej przedstawiciele polskiej mniejszości w Kijowie porządkowali też mogiły na najstarszej kijowskiej nekropolii - na Cmentarzu Bajkowa.

Zapłonęło Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie

01.11.2023 17:33
W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 20. odbyła się akcja "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego".  Akcja zorganizowana przez lwowskich Polaków i Konsulat Generalny RP. W tym roku na jednej z największych polskich nekropolii zapłonęło ponad 10 tysięcy zniczy.