Redakcja Polska

Senat podjął uchwałę w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta

20.03.2024 12:22
Senat podjął w środę jednogłośnie uchwałę w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta. "Senat RP zwraca się do PE, parlamentów i rządów państw demokratycznego świata z apelem o podjęcie działań na rzecz uwolnienia Andrzeja Poczobuta i wszystkich więźniów sumienia na Białorusi" - czytamy w uchwale.
Audio
  • Briefing marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej po przyjęciu uchwały w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta [posłuchaj]
Dziś początek dwudniowego posiedzenia Senatu
Dziś początek dwudniowego posiedzenia Senatu@PolskiSenat/X

Za uchwałą głosowało wszystkich 82 senatorów biorących udział w głosowaniu.

W uchwale przypomniano, że "25 marca 2024 roku upłyną 3 lata od dnia uwięzienia Andrzeja Poczobuta, jednego z liderów mniejszości polskiej na Białorusi". "Za działania w obronie polskości i wolnego słowa reżim Alaksandra Łukaszenki skazał go na 8 lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Warunki odbywania kary mają charakter tortur, które mogą doprowadzić do wykonania na Andrzeju Poczobucie wyroku śmierci bez jego orzekania" - podkreślono.

Zaznaczono, że "od dnia osadzenia w kolonii karnej Andrzej Poczobut pozbawiony jest możliwości widzenia z rodziną, a nawet rozmów telefonicznych z nią". "Odebrano mu prawo do otrzymywania przesyłek i paczek żywnościowych oraz utrudnia się dostęp do niezbędnych leków. Przez ostatnie pół roku Andrzej Poczobut przetrzymywany jest w odosobnionej celi więziennej, a ponad 20 dni spędził w nieludzkich warunkach w karcerze. Od blisko miesiąca rodzina nie ma z nim żadnego kontaktu" - czytamy w uchwale.

"Senat RP z całą mocą potępia ten haniebny akt pogwałcenia praw człowieka oraz elementarnych praw mniejszości narodowych i żąda od władz białoruskich niezwłocznego uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Senat RP wyraża najwyższe uznanie dla niezłomnej walki Andrzeja Poczobuta o prawo do polskości i wolności na Białorusi. Wyrażamy pełną solidarność z jego rodziną i wszystkimi, którzy walczą o jego uwolnienie" - podkreślili senatorowie.

Zapewniają też o "nieustającym wsparciu dla rodaków na Białorusi". Potępiamy likwidację szkół polskich, szykanowanie działaczy Związku Polaków na Białorusi, profanację i niszczenie polskich miejsc pamięci. Uznajemy te działania za nieprzyjazne wobec Polski, łamiące reguły prawa międzynarodowego oraz umowy dwustronne między Polską a Białorusią" - czytamy w uchwale.

"Senat RP zwraca się do rządu polskiego o wzmocnienie działań na rzecz uwolnienia Andrzeja Poczobuta oraz wszystkich bezprawnie uwięzionych na Białorusi. Sankcje personalne ze strony Polski i Unii Europejskiej wobec funkcjonariuszy reżimu Łukaszenki biorących udział w prześladowaniach muszą zostać rozszerzone i zaostrzone" - podkreślono.

"Senat RP zwraca się do Parlamentu Europejskiego, parlamentów i rządów państw demokratycznego świata oraz międzynarodowych instytucji obrony praw człowieka z apelem o podjęcie solidarnych działań na rzecz uwolnienia Andrzeja Poczobuta i wszystkich więźniów sumienia na Białorusi" - dodano w uchwale.


PAP/ho


Marszałek Kidawa-Błońska: Senat przeznaczy ponad 10 mln złotych na organizacje polonijne

11.03.2024 15:54
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska przekazała w poniedziałek, że Senat dysponuje kwotą o wartości ponad 10 mln złotych, które będą mogły być przeznaczone na organizacje polonijne. Cieszę się, że po czterech latach Senat znowu będzie mógł lepiej opiekować się Polonią - podkreśliła.

Polscy parlamentarzyści wezwali Polonię w USA do lobbingu na rzecz pomocy dla Ukrainy

17.03.2024 09:38
Obronność w obliczu agresywnej, imperialnej polityki Rosji, w tym apele o lobbing, by USA utrzymały konieczną pomoc dla walczącej Ukrainy - to dominujący temat spotkania grupy polskich parlamentarzystów z Polonią w Nowym Jorku.

Marszałek Senatu spotkała się z Polakami w Rumunii

19.03.2024 16:27
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z delegacją składa oficjalną wizytę w Bukareszcie, na zaproszenie przewodniczącego Senatu Rumunii Nicolae-Ionela Ciucă. Rozmowy z politykami rumuńskimi zdominowały kwestie związane z bezpieczeństwem i wojną w Ukrainie, a także wsparciem udzielanym temu krajowi.