Redakcja Polska

Sukces senackiego Konkursu Polonijnego. "Senat niezmiennie wspiera Polaków za granicą"

19.06.2024 09:10
Po pięciu latach do Senatu wróciły środki na wsparcie dla Polaków za granicą i został zorganizowany Konkurs Polonijny. Dlatego między innymi zostało utworzone stanowisko koordynatora ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP. Został nim Robert Tyszkiewicz, były poseł pięciu kadencji Sejmu, współtwórca Centrum Pomocy Polakom na Białorusi w Białymstoku. Rozmawiamy z nim o wynikach konkursu, priorytetach polityki Senatu wobec Polonii oraz pomocy Polakom na Białorusi i uchodźcom z tego kraju.
Audio
  • Z Robertem Tyszkiewiczem, koordynatorem ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP, byłym posłem pięciu kadencji Sejmu, współtwórcą Centrum Pomocy Polakom na Białorusi w Białymstoku, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Robert Tyszkiewicz w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Robert Tyszkiewicz w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Halina Ostas/PRdZ

- Konkurs „Senat – Polonia 2024”, na realizację zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, został rozstrzygnięty. Blisko 10 mln zł trafi do 38 polonijnych organizacji pozarządowych na realizację 83 zadań - powiedział Robert Tyszkiewicz.

Posłuchaj
20:52 Tyszkiewicz Robert OK.mp3 Z Robertem Tyszkiewiczem, koordynatorem ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP, byłym posłem pięciu kadencji Sejmu, współtwórcą Centrum Pomocy Polakom na Białorusi w Białymstoku, rozmawia Halina Ostas

 

Koordynator ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP zaznaczył, że pieniądze w Konkursie Polonijnym były rozdzielone transparentnie i merytorycznie. - Tak, by każdy wiedział dlaczego środki uzyskał, by nie było wątpliwości - powiedział. 

- To bardzo ważne, że po kilku latach Senat znowu może w lepszy sposób opiekować się Polonią - dodał. Jak zaznaczył - "jest to jego jednym z najważniejszych zadań". - Od początku swojej historii, od 35 lat Senat został w państwie polskim skierowany do opieki nad Polonią. To jest część historii Senatu, część historii polskiej demokracji po przełomie 1989 roku. Niestety w ciągu ostatnich pięciu lat Senat nie posiadał środków na sprawowanie pieczy nad Polonią. To się właśnie w tym roku zmieniło. W związku z tym Pani Marszałek powołała mnie na funkcję koordynatora, abym sprawnie zarządził rozdysponowaniem tych środków, przeprowadzeniem konkursu dla organizacji polonijnych. Miło mi stwierdzić, że choć zaczynaliśmy wśród instytucji państwa polskiego jako ostatni, bo dopiero w połowie marca tego roku, to rozstrzygnęliśmy konkurs jako pierwsi. Za chwilę środki popłyną do organizacji polonijnych. Myślę, że z pierwszego zadania się wywiązałem. Ale oczywiście przed nami kolejne wyzwania, mamy ambitne plany. Chcemy by Senat powrócił do roli aktywnego lidera polityki polonijnej i lidera w sprawowaniu pieczy nad naszymi rodakami za granicą - powiedział Robert Tyszkiewicz.

Koordynator Senatu ds. Polonii i Polaków za granicą odniósł się także do ważnej roli jaką pełni Centrum Pomocy Polakom na Białorusi w Białymstoku, które współtworzył.

- Niesienie pomocy w Centrum ma taki konkretny życiowy charakter. Białystok, największe miasto Polski, leżące w pobliżu granicy z Białorusią, jest w naturalny sposób pierwszym przystankiem ludzi, którzy uciekają spod reżimu Łukaszenki. Chcą znaleźć bezpieczny dom i możliwość normalnego życia. Wśród tych uciekinierów jest bardzo dużo Polaków z Białorusi. To co dziś jest wyzwaniem i potrzebą, to zapewnić im szybką i skuteczną pomoc w adaptacji w warunkach państwa demokratycznego, wolnorynkowego. Oni przyjeżdżają do nas z trochę sowieckiej rzeczywistości więc odnalezienie się w realiach europejskiego państwa nie jest dla nich łatwe - powiedział gość Polskiego Radia dla Zagranicy.

Robert Tyszkiewicz skomentował także spotkanie marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, z grupą młodych liderów opozycji białoruskiej. Białoruska młodzież, studiująca w Polsce, przekazała list otwarty do senatorów z postulatami dotyczącymi poprawy warunków studiowania w naszym kraju, w tym m. in. stypendiów, staży, zwolnienia z opłat za studia dla białoruskiej diaspory. Młodzi podkreślali, że w sytuacji kiedy Polska mierzy się z zagrożeniem na granicy z Białorusią, ich doświadczenie w walce z reżimem i wymiana tych doświadczeń, może być bardzo pomocna.

- Pani Marszałek zapewniła, że postulaty studentów zostaną rozpatrzone przez komisje senackie, przygotowanie i wprowadzenie ewentualnych zmian prawnych wymaga jednak czasu, bo nowe prawo musi uwzględniać kwestie bezpieczeństwa Polski - przekazał Robert Tyszkiewicz.

Białoruscy studenci opowiadali o swoich działaniach opozycyjnych, a także tych promujących białoruską kulturę. Wyrazili chęć większej integracji z polskimi studentami. Poruszono też kwestię wydawania wiz dla Białorusinów oraz otwarcia jednego z przejść granicznych na Podlasiu dla ruchu osobowego. Jak przekazał Robert Tyszkiewicz, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wyraziła wsparcie dla młodej opozycji białoruskiej i podkreśliła ich znaczenie jako przyszłych kadr państwowych wolnej Białorusi.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Haliny OstasRobertem Tyszkiewiczem, koordynatorem ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP, byłym posłem pięciu kadencji Sejmu RP, współtwórcą Centrum Pomocy Polakom na Białorusi w Białymstoku.

Siedmiu dziennikarzy polskich i polonijnych wyróżnionych w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu

28.02.2024 15:30
Wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński wręczył nagrody laureatom 18. edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Pierwsze miejsce zdobyła Marzena Wróbel-Szała za reportaż radiowy „Portrecistka emigrantów” poświęcony literatce i publicystce Danucie Mostwin.

Marszałek Kidawa-Błońska: Senat przeznaczy ponad 10 mln złotych na organizacje polonijne

11.03.2024 15:54
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska przekazała w poniedziałek, że Senat dysponuje kwotą o wartości ponad 10 mln złotych, które będą mogły być przeznaczone na organizacje polonijne. Cieszę się, że po czterech latach Senat znowu będzie mógł lepiej opiekować się Polonią - podkreśliła.

"Jesteśmy z was dumni". Marszałek Senatu spotkała się z uczestnikami X Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych

19.05.2024 13:16
- Nie jesteście tylko nauczycielami, tak naprawdę jesteście ambasadorami naszego kraju na całym świecie; jesteśmy z was dumni - powiedziała w sobotę we Włoszech marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na spotkaniu z polonijnymi nauczycielami.

Senat przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino

22.05.2024 12:53
Senatorowie przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Podkreślono w niej, że "zdobycie ruin klasztoru Monte Cassino pokazało męstwo polskiego żołnierza i przyniosło mu światową sławę".

Marszałek Senatu RP w Kijowie: tylko Ukraina ma mandat do decydowania o swojej przyszłości

24.05.2024 15:40
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w piątek w ukraińskim parlamencie, że nawet na chwilę nie wolno zapominać, iż tylko Ukraina ma mandat do decydowania o swojej przyszłości. Dodała, że żaden szczyt pokojowy nie może stać się nowym Monachium.