Redakcja Polska

Świąteczna „Paczka na Kresy”. Wsparcie dla Polaków na Wschodzie

06.12.2021 12:15
Ponad 2 tysiące paczek z produktami spożywczymi i środkami czystości dotrze do naszych rodaków na Wschodzie. Akcję zorganizowały Polska Fundacja Narodowa oraz Fundacja Kresy w Potrzebie. Polacy - Polakom, przy wsparciu Mazowieckiego Kuratora Oświaty.  
Audio
  • Paczki z darami dla Polaków na Wschodzie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
W tym roku paczki dla Polaków mieszkających na Kresach zostaną przekazane do rodzin na Litwie i Ukrainie
W tym roku paczki dla Polaków mieszkających na Kresach zostaną przekazane do rodzin na Litwie i UkrainieFoto: Foto: twitter.com/Fundacja_PFN

Świąteczne paczki dla Polaków mieszkających na Kresach II Rzeczypospolitej pakowało w miniony weekend kilkuset uczniów z mazowieckich szkół, harcerze i wolontariusze. Produkty spożywcze i środki czystości, które dotrą do Polaków na Wschodzie, pochodzą ze zbiórek i darów oraz są zakupione ze środków Fundacji – zapewnia prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki.  

Jak podkreśla Barbara Fajkowska z Warszawskiego Kuratorium Oświaty akcja pakowania paczek dla rodaków z Kresów uczy nie tylko pomagania innym, ale jest też lekcją historii, patriotyzmu oraz wrażliwości społecznej.

Agnieszka Skowrońska, wolontariuszka Fundacji Kresy w Potrzebie. Polacy - Polakom przyznaje, że dla niej największym przeżyciem jest samo przekazywanie paczek Polakom, którzy czekają na wsparcie od rodaków z macierzy.

Samochody z podarunkami już wyruszyły  z Warszawy. W tym roku paczki trafią do około dwóch tysięcy polskich rodzin mieszkających na Litwie i Ukrainie – zapewnia Marcin Zarzecki

W całym kraju ruszyła także kolejna edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Rodacy Bohaterom". Dary trafią przede wszystkim do polskich weteranów i ich rodzin mieszkających na Kresach. Podobnie jak w poprzednich latach zebrane produkty spożywcze ruszą za naszą wschodnią granicę na początku przyszłego roku. - Nasi rodacy czekają na tę pomoc - podkreśla Krystian Fila, koordynator akcji na Podkarpaciu, szef podkarpackiego oddziału stowarzyszenia Odra Niemen.

Do akcji wsparcia rodaków za naszą wschodnią granicą dołącza Wrocław, skąd w piątek wyruszyła ciężarówka w ramach akcji Paczka dla Lwowiaka. Do Lwowa i okolic wysłano żywność, artykuły higieniczne, produkty do dezynfekcji, środki czystości, ale też zabawki, pieluchy czy środki higieniczne dla małych dzieci. Paczki trafią przede wszystkim do Polaków mieszkających we Lwowie. Lwów i Wrocław są miastami partnerskimi. Akcja co roku zyskuje na popularności – do tego stopnia, że w drugiej połowie grudnia – po raz pierwszy w historii akcji - na Ukrainę odjedzie kolejny transport.

IAR/ep


 

Polacy za militarnym wsparciem NATO dla Ukrainy w przypadku ataku Rosji

05.12.2021 11:15
61,9 proc. Polaków uważa, że NATO powinno udzielić pomocy wojskowej Ukrainie w przypadku agresji Rosji, przeciwnego zdania jest 13 proc. badanych - wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu SW Research dla portalu rp.pl.

Białoruś: ruszył proces blogera Eduarda Palczysa

06.12.2021 10:22
W Mińsku rozpoczął się proces Eduarda Palczysa. To znany białoruski bloger i więzień polityczny związany z opozycją. Eduard Palczys jest oskarżony między innymi o "organizację masowych zamieszek i wzywanie do działań szkodzących bezpieczeństwu państwowemu".

Polskie Radio przygotuje multimedialny serwis poświęcony odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie

06.12.2021 12:37
Serwis zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku, znajdą się tam zdjęcia, archiwalne nagrania, animacje oraz interaktywne elementy, pokazujące historię tej części Warszawy.