Redakcja Polska

Nowa baza organizacji i instytucji polskich i polonijnych za granicą

10.05.2022 16:01
Główny Urząd Statystyczny przygotował nową wersję bazy, powstałej w oparciu o badanie "Polacy i Polonia na świecie”. Liczy ona prawie 9 tysięcy podmiotów w 115 krajach.
Audio
  • Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą o nowej bazie organizacji polonijnych [posłuchaj]
  • Główny Urząd Statystyczny przygotował nową wersję bazy, powstałej w oparciu o badanie "Polacy i Polonia na świecie”. Liczy ona prawie 9 tysięcy podmiotów w 115 krajach. materiał Michała Fedusio [posłuchaj]
Jan Dziedziczak
Jan DziedziczakFoto: Polskie Radio

Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak powiedział przedstawiając projekt, że jego stworzenie wpisuje się w politykę naszego kraju. Przypomniał też, że poza granicami Polski żyje około 20 milionów naszych rodaków. "To imponujący kapitał, jakim dysponujemy i warto o tym pamiętać" - dodał Jan Dziedziczak.

Zbiór zawiera najważniejsze dane o organizacjach polonijnych oraz aktywności Polonii i Polaków poza granicami kraju. Znajdziemy w nim również informacje historyczne o dużym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa narodowego.

Prezes GUS dr Dominik Rozkrut zaznaczył, że wartość tych danych jest bardzo cenna. Nie ma ona swojego odpowiednika wśród dostępnych zasobów informacyjnych w Polsce. Pierwszy raz została opublikowana w 2014 roku. "Myślę, że jej aktualizacja jest krokiem milowym w kierunku rozwoju bazy. Układ danych jest przejrzysty i można w łatwy sposób z nich skorzystać" - podkreślił prezes GUS.

Baza organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą uwzględnienia ich działalność o charakterze społecznym, kulturalnym i religijnym. Będzie ona dostępna w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.Powstała w oparciu o badanie "Polacy i Polonia na świecie" i pozwala łatwo zlokalizować podmiot w oparciu o określone cechy terytorialne, chronologiczne i rzeczowe. Można ją znaleźć na stronie: polonia.stat.gov.pl.

IAR/ep

Szymon Szynkowski vel Sęk: polska dyplomacja zaangażuje się w akcję "Gdzie jest czarny neseser?"

09.05.2022 15:02
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że polska dyplomacja zaangażuje się w inicjatywę "Gdzie jest czarny neseser?". W ramach akcji Polskie Radio poszukuje zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.

"Z duszy jestem warszawiakiem. Kocham nawet zapach tego miasta". Spotkanie z Tomaszem Kniatem z Kanady

10.05.2022 15:00
Naszym gościem jest Tomasz Kniat, polski przedsiębiorca z Toronto, od ponad trzydziestu lat mieszkający w Kanadzie, odnoszący sukcesy zawodowe nie tylko w biznesie, ale także w dziennikarstwie. Był między innymi związany z pismem "Gazeta", a teraz tworzy podcasty wspierające rozwój osobisty.

"Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film o tragicznej historii naszych rodaków w Odessie

10.05.2022 15:10
Wśród tegorocznych laureatów Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych, byli Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert, autorzy filmu "Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film powstał przy Narodowo-Kulturalnym Stowarzyszeniu Polaków w Odessie "Polska Nuta".