Redakcja Polska

Litwa: IPN odnalazł szczątki żołnierzy polskich i litewskich

20.09.2022 12:14
Szczątki 14 osób odnalazł na Litwie zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Prawdopodobnie należą one do żołnierzy polskich i litewskich poległych podczas konfliktu w latach 1919-1920.
Audio
  • Szczątki 14 osób odnalazł na Litwie zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Rozmowa Kamila Zalewskiego z Michałem Nowakiem z IPN [posłuchaj]
Poszukiwania IPN na Litwie
Poszukiwania IPN na LitwieFot.: Tomasz Traska. Źródło: Twitter/ Poszukiwania IPN @PoszukiwaniaIPN

Prace poszukiwawcze były prowadzone w miejscowości Zawiasy (lit. Lazdenai), około 30 km od Wilna. Latem 1920 roku w tamtej okolicy miała miejsce jedna z ostatnich potyczek w czasie polsko-litewskiego konfliktu o przynależność państwową Wilna i Wileńszczyzny. - To jest ważne, że tych żołnierzy pochowała miejscowa ludność. Spoczęli oni w jednym grobie, który został przywrócony pamięci w 1938 roku - wyjaśnia archeolog Michał Nowak z Instytutu Pamięci Narodowej. W 1938 roku Rzeczpospolita i Republika Litewska nawiązały stosunki dyplomatyczne. - Wówczas kolejarze wraz z żołnierzami Korpusu Ochrony Pogranicza upamiętnili to miejsce i postawili tam krzyż - dodaje Michał Nowak.

Mogiła nie przetrwała do czasów współczesnych. Dopiero w 2018 roku Marian Sokalski, społecznik zajmujący się poszukiwaniami polskich grobów, znalazł w Litewskim Centralnym Archiwum Państwowym informacje na ten temat. - To był polski dokument z 1938 roku o tym, gdzie leżą polegli żołnierze. Tam pojawia się informacja, że właśnie w Zawiasach znajduje się ten grób - mówi Michał Nowak. Sprawa została przekazana lokalnym władzom i w tym roku przy udziale Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN udało się zlokalizować polsko-litewską mogiłę.

Po wydobyciu szczątki żołnierzy zostaną poddane analizie antropologicznej na Uniwersytecie Wileńskim. Później będą pochowane na wyznaczonym już cmentarzu.


IAR/dad

Pomoc dla Ukrainy. Polska przekaże milion szczepionek przeciwko COVID-19

19.09.2022 17:23
Polska przekaże Ukrainie milion szczepionek przeciwko COVID-19 - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, który spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem. Rozmowy dotyczyły również opieki nad pacjentami z Ukrainy, w tym transportu rannych.

Pentagon: Grupa Wagnera rekrutuje najemników wśród skazańców z kolonii karnych. Wielu odmawia

20.09.2022 09:54
Tak zwana Grupa Wagnera, związana z Kremlem firma najemnicza chce zwerbować ponad 1500 więźniów, by walczyli po stronie Rosji w wojnie na Ukrainie, ale wielu z nich odmawia - powiedział w poniedziałek wyższy urzędnik amerykańskiego ministerstwa obrony.

Andrzej Duda wystąpi na forum ONZ. Szczegóły wizyty prezydenta w Nowym Jorku

20.09.2022 10:11
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpocznie we wtorek wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. weźmie udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - przekazała w poniedziałek wieczorem prezydencka kancelaria.