Redakcja Polska

Wilno: w Ponarach odbyły się Uroczystości Ponarskie

26.09.2022 16:35
Jesteśmy tutaj, aby dać świadectwo prawdzie i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła podczas Uroczystości Ponarskich wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Pod Wilnem w Ponarach podczas II wojny światowej zamordowanych zostało blisko 100 tysięcy osób. Wśród nich byli również Polacy.
Audio
  • Jesteśmy tutaj, aby dać świadectwo prawdzie i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła podczas Uroczystości Ponarskich wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Pod Wilnem w Ponarach podczas II wojny światowej zamordowanych zostało blisko 100 tysięcy osób. Wśród nich byli również Polacy. Materiał Kamila Zalewskiego
  • Uroczystości Ponarskie w Wilnie. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Uroczystości w Ponarach
Uroczystości w PonarachŹródłO: Twitter/ UdSKiOR @Kombatanci

Podczas Uroczystości Ponarskich wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska nawiązała do zbrodni rosyjskich na Ukrainie. Jak powiedziała, zło, które ma tam miejsce zagraża całej Europie. - Pamiętajmy, że wojna, którą prowadzi Federacja Rosyjska to nie tylko czołgi, to także wojna informacyjna i hybrydowa. Wszystko po to, aby nas podzielić. Jest to od lat stosowana przez Rosję zasada: dziel i rządź - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu. Małgorzata Gosiewska zaznaczyła, że musimy domagać się zadośćuczynienia wobec Niemiec i Rosji, za poniesione krzywdy i straty.

Posłuchaj
00:55 11960215_1.mp3 Jesteśmy tutaj, aby dać świadectwo prawdzie i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła podczas Uroczystości Ponarskich wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Pod Wilnem w Ponarach podczas II wojny światowej zamordowanych zostało blisko 100 tysięcy osób. Wśród nich byli również Polacy. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Uroczystości Ponarskie zorganizowało Stowarzyszenie "Rodzina Ponarska". Prezes tej organizacji Maria Wieloch przypomniała, że w tym roku obchodzimy 80. rocznicę mordu młodzieży ze Związku Wolnych Polaków. - Ci młodzi ludzie, zdający sobie sprawę z wielkiego ryzyka, nie wahali się walczyć dla dobra ojczyzny. Ofiar ich krwi stanowi najlepsze świadectwo i wzór dla następnych pokoleń - powiedziała Maria Wieloch. Dodała, że to dzięki ich postawie i walce, również inni podejmowali walkę o wolną Polskę. To właśnie m.in. w Ponarach w maju 1942 r. kolaborujący z Niemcami Litwini zamordowali ponad stu członków Związku Wolnych Polaków.

W Ponarach odbył się dzisiaj Apel Pamięci oraz została odprawiona uroczysta msza święta. W uroczystości wzięło udział ponad 700 osób, w tym politycy, dyplomaci oraz nauczyciele i młodzież z Polskich szkół na Litwie. Dziś i jutro odbędą się również Konferencje Ponarskie organizowane w Wilnie i Jaszunach.

W Ponarach w czasie drugiej wojny światowej doszło do zbiorowych egzekucji Żydów, Polaków i przedstawicieli innych narodowości. Ich wykonawcami byli okupanci niemieccy i kolaboranci litewscy. Historycy szacują, że w mogło tam zginąć od 80 do 100 tysięcy osób.


IAR/dad

Związek Polaków w Kazachstanie uhonorowany za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”

25.09.2022 10:00
Nagroda specjalna w konkursie „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” trafiła do Związku Polaków w Kazachstanie za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”. Film zrealizowano w 85. rocznicę deportacji polskich rodzin do Kazachstanu. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. To 15. edycja wydarzenia.

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki: Rosja pogrąża się w zbrodniczym szaleństwie

26.09.2022 09:10
Zamiast wyciągnąć wnioski i powrócić do rozmów pokojowych, poszanowania traktatów, których sama jest stroną, Rosja pogrąża się w tym zbrodniczym szaleństwie – powiedział dziennikowi "Polska" Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie, odnosząc się do ogłoszonej w Rosji mobilizacji.

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

26.09.2022 17:00
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.