Redakcja Polska

Spotkanie „Zapomniany bohater - śladami pamięci Juliana Eugeniusza Kulskiego” w Waszyngtonie

24.10.2022 14:24
Architekt Julian Eugeniusz Kulski – powstaniec warszawski - to człowiek, którego losy splotły się z wielką historią i który zawsze miał odwagę na tę historię wpływać – tłumaczą organizatorzy wydarzenia.  
Audio
  • Rozmowa z Joanną Nalazek z Fundacji Kulskich [posłuchaj]
Joanna Nalazek w studiu PRdZ
Joanna Nalazek w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Uroczystość odbędzie się 25 października. W jej trakcie zostanie pokazany film o profesorze Kulskim „Goliat. Zapomniany bohater”, autorstwa Tomasza Sańprucha i Witolda Tabaki.

- Wierzymy, że realizacja tego wydarzenia przyczyni się do wzmocnienia relacji polsko-amerykańskich (w tym utrwalenia wizerunku Polski jako stabilnego i wiarygodnego sojusznika Stanów Zjednoczonych), zacieśnienia współpracy dwustronnej poprzez aktywizację oraz edukację amerykańskiej opinii publicznej i amerykańskiej Polonii – wyjaśnia Joanna Nalazek z Fundacji Kulskich.

Julian Eugeniusz Kulski ps. „Goliat” był synem Juliana Spitosława Kulskiego – prezydenta  okupowanej przez nazistów Warszawy, który uratował od śmierci setki Żydów i członków polskiego Państwa Podziemnego. W 1941 roku Julian E. Kulski, jako 12 latek, złożył przysięgę żołnierską. Działał w ZHP, następnie w Szarych Szeregach, gdzie jego przełożonym był Ludwik Berger ps. Goliat. Po śmierci Bergera Kulski przyjął na jego cześć ten pseudonim. Walczył w 9 Kompanii Dywersyjnej AK Żniwiarz. Brał udział w Powstaniu Warszawskim od chwili jego wybuchu jako żołnierz zgrupowania Żywiciela na Żoliborzu. Za odwagę w walce został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie Julian E. Kulski studiował w Oxfordzie i Yale, jako architekt osiągnął sukces w USA, pracując dla Banku Światowego.

- Patriotyzm, honor, niezłomność – tymi wartościami kierował się prof. Kulski, aktywnie działając na rzecz budowania relacji polsko-amerykańskich – mówi Joanna Nalazek z Fundacji Kulskich, w rozmowie z Ewą Plisiecką.

 

Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. W mieście powstanie także oddział Instytutu Pileckiego

01.07.2022 16:14
Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku - porzypomniał wicepremier Piotr Gliński.

O 17.00 zawyły syreny. Godzina "W" w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

01.08.2022 18:51
W Godzinie "W" w stolicy rozległ się dźwięk syren w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje oraz autobusy.

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

26.09.2022 17:00
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.