Redakcja Polska

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ilu naszych rodaków mieszka w innych krajach?

02.05.2023 09:19
2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Święto nawiązuje do przedwojennej tradycji, zgodnie z którą 2 maja obchodzono Dzień Imigranta.
Stany Zjednoczone to kraj z największą Polonią na świecie (zdjęcie ilustracyjne)
Stany Zjednoczone to kraj z największą Polonią na świecie (zdjęcie ilustracyjne)East News/Wojtek Laski

Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Jego celem jest umacnianie poczucia jedności wszystkich rodaków i pomoc w zachowaniu świadomości narodowej.

Polonia i Polacy za granicą. Ile nas jest?

Najliczniejsza grupa emigracji i osób polskiego pochodzenia żyje w Stanach Zjednoczonych. To ok. 10 milionów osób. Inne duże skupiska są w Brazylii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Polacy mieszkają też między innymi na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Polonię należy odróżnić od polskiej mniejszości narodowej. Polonią określa się tylko polskich emigrantów oraz ich potomków. Natomiast osoby mieszkające na terenach, które w przeszłości należały do państwa polskiego, a w wyniku zmiany granic znalazły się poza nim, uznaje się za Polaków za granicą - i tak mówimy: Polacy na Litwie, Polacy na Ukrainie czy Polacy w Czechach.

Uchwała senacka z 2002 roku określa politykę państwa wobec Polaków przebywających za granicą. Mówi o zapewnieniu im praw mniejszości narodowej, rozwijaniu ojczystego języka i promowaniu polskiej kultury. Zgodnie z dokumentem, konstytucyjnym opiekunem diaspory jest Marszałek Senatu. Szczególna rola izby wyższej w podtrzymywaniu tożsamości narodowej Polaków mieszkających na obczyźnie, wywodzi się z międzywojennej tradycji patronowania wychodźstwu.

Wielkie fale emigracji Polaków

Polonia na świecie wywodzi się z kilku fal emigracji. Pierwsza, po powstaniach narodowych w XIX wieku, kierowała się głównie do Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec i Ameryki Północnej. Druga to emigracja zarobkowa w II połowie XIX wieku aż do 1939 roku, wówczas robotnicy wyjeżdżali głównie do Francji, Belgii i Niemiec, a chłopi do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii i Argentyny. Do kolejnej fali doszło wskutek II wojny światowej oraz z przyczyn politycznych po wojnie, ponieważ komunistyczne władze zakazały powrotu wielu Polakom walczącym w siłach zbrojnych na Zachodzie.

Później - w latach 1968-1971 - była to emigracja pomarcowa, kraj wówczas opuściło wielu polskich Żydów na skutek napięć narodowościowych i prześladowań antysemickich. W latach 80. doszło do licznej emigracji z powodów ekonomicznych i politycznych, zwłaszcza po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku. Ostatnia fala to emigracja zarobkowa po 1989 roku, głównie do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Włoch, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

IAR/ho

XXV Forum Polonijne. Minister Jan Dziedziczak: emigracja to droga pełna trudów

30.04.2023 12:30
W Toruniu odbyło się XXV Forum Polonijne, zorganizowane pod hasłem "Moja droga do Polonii i Wiary". W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu rodaków z Europy, Australii, Ameryki Północnej i Południowej.

2 maja wodospad Niagara będzie podświetlony biało-czerwonymi barwami narodowymi

30.04.2023 14:56
2 maja wodospad Niagara będzie podświetlony biało-czerwonymi barwami narodowymi. W tym dniu obchodzimy Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 3 maja przypada święto narodowe- 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli

Nowojorska Polonia uczciła Dzień Flagi biało-czerwoną paradą samochodów i motocykli

01.05.2023 08:47
Po raz trzeci w tym roku Polacy z Nowego Jorku wyruszyli z okazji Dnia Flagi kawalkadą udekorowanych na biało-czerwono pojazdów. Przebyli w niedzielę trasę wiodącą przez część dwóch dzielnic miasta, Brooklyn i Queens.

Polonia amerykańska uczciła ofiary Katynia, Smoleńska i deportacji na Syberię

01.05.2023 09:01
Polonia amerykańska oddała w niedzielę pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City hołd ofiarom zbrodni NKWD na oficerach polskich w Katyniu. Uczciła zmarłych w katastrofie smoleńskiej, a także wywiezionych przez Sowietów na Syberię.