Redakcja Polska

Jan Dziedziczak: Parady Polskości są wspaniałą manifestacją patriotyzmu

06.05.2023 11:05
W Wilnie odbywa się Parada Polskości. Wydarzenie organizowane jest każdego roku z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Audio
  • Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak mówi Polskiemu Radiu, że tego typu parady są wspaniałą manifestacją polskości [posłuchaj]
Parada Polskości w Wilnie
Parada Polskości w WilnieTwitter/Kamil Zalewski

Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak mówi, że tego typu parady są wspaniałą manifestacją polskości. Jan Dziedziczak w wileńskiej paradzie brał udział w ubiegłym roku. W tym roku pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą bierze udział w innych pochodach. 

Wydarzenie organizowane jest każdego roku przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W tym roku z tej okazji w centrum litewskiej stolicy wystąpi też Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Edward Trusewicz, wiceprezes Związku Polaków na Litwie, mówi Polskiemu Radiu, że "Parada Polskości" jest okazją do pokazania mieszkańcom Litwy jak liczna jest mniejszość polska w ich kraju. "To zademonstrowanie naszej obecności jest istotne dla nas i dla społeczeństwa litewskiego. Chodzi o zaznaczenie, że jesteśmy gotowi do wspólnego budowania tego państwa i miasta" - wyjaśnia. Trusewicz dodaje, że niektórzy Litwini nie rozumieją, że Polacy na Litwie mieszkają od pokoleń, tylko myślą, że przyjechali tutaj z Polski dosyć niedawno. Dzisiejsza "Parada Polskości" wyruszy tradycyjnie sprzed gmachu litewskiego parlamentu. "W tym roku pójdziemy trochę inną trasą. Przejdziemy Aleją Giedymina, a następnie obok Pałacu Prezydenckiego, Uniwersytetu Wileńskiego, gmachu Ambasady Rzeczpospolitej, zmierzając do Ostrej Bramy, gdzie zostanie odprawiona msza święta z udziałem wszystkich uczestników" - opowiada wiceprezes Związku Polaków na Litwie.

Po mszy świętej na Placu Ratuszowym odbędzie się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". 

Polacy na Litwie stanowią największą mniejszość w kraju. Według danych ostatniego spisu powszechnego stanowią oni 6,5 procent społeczeństwa litewskiego. Nasi rodacy mieszkają przede wszystkim na wschodzie i południowym-wschodzie Litwy. W kraju prężnie działają polskie organizacje oraz istnieje sieć polskich przedszkoli i szkół. Polacy mają też do dyspozycji polskie media, w tym telewizję TVP Wilno i Radio Znad Wilii, na antenie którego transmitowane są lokalne informacje oraz wiadomości Informacyjnej Agencji Radiowej oraz programy Polskiego Radia dla Zagranicy.

Parady organizowane są z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Liczbę naszych rodaków zamieszkujących poza Polską szacuje się na około 20 milionów.

IAR/ks

Nowojorska Polonia uczciła Dzień Flagi biało-czerwoną paradą samochodów i motocykli

01.05.2023 08:47
Po raz trzeci w tym roku Polacy z Nowego Jorku wyruszyli z okazji Dnia Flagi kawalkadą udekorowanych na biało-czerwono pojazdów. Przebyli w niedzielę trasę wiodącą przez część dwóch dzielnic miasta, Brooklyn i Queens.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ilu naszych rodaków mieszka w innych krajach?

02.05.2023 09:19
2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie. Święto nawiązuje do przedwojennej tradycji, zgodnie z którą 2 maja obchodzono Dzień Imigranta.

Wizyta premiera na Litwie. Mateusz Morawiecki odwiedził cmentarz Na Rossie

02.05.2023 13:53
Premier Mateusz Morawiecki złożył wieńce na cmentarzu Na Rossie w Wilnie. Szef polskiego rządu rozpoczął oficjalną wizytę na Litwie.

Polonia na całym świecie obchodzi Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja

03.05.2023 11:14
Polacy, między innymi, w Niemczech i we Francji, świętują uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uroczystości są rozłożone na kilka tygodni.  

Polonia nowojorska uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

04.05.2023 09:30
Polonia w Nowym Jorku świętowała w środę uchwalenie przed 232 laty Konstytucji 3 Maja. Na uroczystość w konsulacie RP przybyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Podkreśliła, że Polacy w USA cały czas niosą Polskę w sercach i duszach. Nazwała ich najlepszymi ambasadorami i wizytówką kraju.