Redakcja Polska

"Polska przygotuje adekwatną odpowiedź na działania Kremla". Jan Dziedziczak o zamknięciu konsulatu w Smoleńsku

18.07.2023 11:35
- Decyzja Rosjan o cofnięciu zgody na funkcjonowanie Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku to kolejny akt wrogości względem Polski. Przygotujemy na niego stosowną odpowiedź - przekazał w wywiadzie opublikowanym we wtorek w "Naszym Dzienniku" sekretarz stanu w KPRM Jan Dziedziczak.
Widok na Kreml, Moskwa
Widok na Kreml, MoskwaPAP/EPA/YURI KOCHETKOV

"Nasz Dziennik" zapytał Dziedziczaka, pełnomocnika rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, jak odbiera decyzję Rosjan o cofnięciu zgody na funkcjonowanie Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku.

- To jest kolejny akt wrogości Federacji Rosyjskiej względem Polski. Kolejny - bo wcześniej mieliśmy ich bez liku. Działania Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku wykraczały poza standardy tego typu placówek. Nie tylko opiekowała się Polakami w Rosji, ale też dbała o ochronę ważnych miejsc pamięci dla naszego narodu - cmentarza w Katyniu i miejsca tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. - mówił Dziedziczak.

- To są miejsca nierozerwalnie związane z polską tożsamością narodową. Te zadania przejmie teraz Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie - poinformował.

Jan Dziedziczak: Rosjanie działali z pełną premedytacją

Dodał, że Rosjanie zrobili to z pełną premedytacją. - I muszą mieć pełną świadomość tego, że przygotujemy na ten akt wrogości stosowną odpowiedź - zapowiedział rozmówca "Naszego Dziennika".

Zapytany został, czy Polska również cofnie zgodę na funkcjonowanie któregoś z rosyjskich konsulatów. - Premier Mateusz Morawiecki mówił już o adekwatnej odpowiedzi na działania Rosjan. Możemy być tego pewni. A przypomnijmy, że Rosja posiada w Polsce kilka konsulatów - zaznaczył Jan Dziedziczak.


PAP/dad

"Amerykańska obecność w Polsce jest najlepszą metodą odstraszania agresora". Mariusz Błaszczak z wizytą w USA

18.07.2023 09:21
Przebywający w USA minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, cytowany przez MON we wpisie na Twitterze, oświadczył, że "wagnerowcy są na Białorusi, obecność Stanów Zjednoczonych w Polsce jest najlepszą metodą odstraszania agresora".

Wysadzenie Mostu Kerczeńskiego. Ekspert: rosną szanse Ukrainy na odzyskanie Krymu

18.07.2023 10:51
Były doradca Prezydenta RP Zbigniew Pisarski stwierdził, że nie można mieć pewności, kto odpowiada za ostatni atak na Most Krymski. W jego ocenie może być to zarówno wynik akcji strony ukraińskiej, jak i efekt operacji rosyjskich sabotażystów. 

35 tys. ton śmieci z Niemiec. Polska szykuje skargę do TSUE. Minister klimatu wyjaśnia

18.07.2023 11:15
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, że w tym tygodniu ma zostać złożona do TSUE skarga na Niemcy w sprawie odpadów, które trafiły do Polski. Chodzi o 35 tys. ton śmieci, które w nielegalny sposób trafiły zza zachodniej granicy i znajdują się w siedmiu miejscach.