Redakcja Polska

Polonezowym krokiem w Nowy Rok. Polski taniec na liście UNESCO

02.01.2024 10:50
Prace nad wnioskiem do UNESCO trwały dwa lata. Został on złożony do Sekretariatu Konwencji w roku 2022. Podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła  się w Botswanie 5 grudnia 2023 roku, polonez - tradycyjny taniec polski - wpisano na listę UNESCO.
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Joanną Cichą-Kuczyńską, radca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą do studia Polskiego Radia dla Zagranicy zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.
Joanna Cicha- Kuczyńska w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Joanna Cicha- Kuczyńska w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Maria Wieczorkiewicz

Tańczenie poloneza to tradycja, która od pokoleń łączy różnorodne grupy w całej Polsce. Polonez jest szeroko rozpoznawalnym symbolem zjednoczenia i pojednania, wyraża optymizm, nadzieję i wiarę w przyszłość. Z tego względu jest częstym i szeroko praktykowanym elementem współczesnej obrzędowości związanej z ważnymi wydarzeniami w życiu jednostek, rodzin i całych społeczności - mówiła w Polskim Radiu dla Zagranicy Joanna Cicha- Kuczyńska, radca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynująca prace nad wnioskiem o wpisanie poloneza, tradycyjnego tańca polskiego na Światową Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.   

Myśl wpisania poloneza na tę listę towarzyszyła polskim środowiskom tanecznym od lat. Prowadzone były w tym zakresie rozmowy  jeszcze przed ratyfikacją przez Polskę Konwencji UNESCO 2003 w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Warunkiem koniecznym do ubiegania się o wpis na Listę światową UNESCO jest wpisanie elementu do rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturowego danego kraju. W przypadku Polski stało się to w roku 2019.

Prace nad wnioskiem do UNESCO trwały dwa lata. Został on złożony do Sekretariatu Konwencji w roku 2022. Podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła  się w Botswanie 5 grudnia 2023, polonez - tradycyjny taniec polski - wpisano na listę UNESCO.

Rozmówczyni Polskiego Radia dla Zagranicy wyjaśniała: Lista reprezentatywna niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości to jeden ze środków ochrony tego dziedzictwa. Lista ta promuje zjawiska z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ukazuje bogactwo tradycji poszczególnych krajów i regionów świata. Pozwala na zwiększenie poszanowania dla niematerialnego dziedzictwa kulturowego, do którego zobowiązuje Państwa-Strony Konwencja UNESCO 2003.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Joanną Cichą-Kuczyńskąradcą w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą do studia Polskiego Radia dla Zagranicy, zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.  

 

 

 

Piękno i niezwykłość polskich kolęd i pastorałek

24.12.2023 12:08
Tworzą niezwykły nastrój podczas Świąt Bożego Narodzenia, uwodzą słowami i melodią, dają poczucie wspólnoty - a przede wszystkim są piękną polską tradycją.

Herby studentów z Prus, Śląska i Pomorza na Uniwersytecie Padewskim

28.12.2023 15:34
Archiwum Państwowe w Opolu wydało album zawierający herby studentów XVI i XVII wieku studiujących na uniwersytecie w Padwie i pochodzących z ziem związanych z Królestwem Polskim. To kontynuacja prac prowadzonych przez prof. Mirosława Lenarta w ramach obchodów 800-lecia powstania tej uczelni.

Takiego roku jeszcze nie było. Zamek Królewski na Wawelu z rekordem odwiedzin

28.12.2023 15:30
Rekordowa frekwencja na Wawelu. Wystawy Zamku Królewskiego w tym roku odwiedziło ponad 2,5 miliona osób. Jeszcze nigdy w historii muzeum tak dużo osób nie odwiedziło wawelskich wystaw.

Narodowe Centrum Kultury podsumowuje rok 2023

01.01.2024 15:03
Festiwale Eufonie i Wschód Kultury, wystawy w Kordegardzie, konkurs „Książka historyczna roku” czy kampania „Czytanie ma tylko dobre strony” – to tylko niektóre wydarzenia, zorganizowane przez NCK w minionym roku.