Redakcja Polska

Takiego roku jeszcze nie było. Zamek Królewski na Wawelu z rekordem odwiedzin

28.12.2023 15:30
Rekordowa frekwencja na Wawelu. Wystawy Zamku Królewskiego w tym roku odwiedziło ponad 2,5 miliona osób. Jeszcze nigdy w historii muzeum tak dużo osób nie odwiedziło wawelskich wystaw.
Audio
  • Rok 2023 w Zamku na Wawelu i plany na nowy rok - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wawel nocą
Wawel nocą Pyty/Shutterstock

- To wynik, który jest dla nas sporym zaskoczeniem i trudno będzie go powtórzyć w najbliższym czasie - przyznaje w rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego. - Myślę, że ten absolutny rekord będzie trudny nam pobić w przyszłym roku, ale chyba nie chodzi o bicie rekordów, tylko chodzi o to, co obserwujemy, o to, że nasi goście wracają na Wawel - dodał. 

 - Wystawa trwała 3 miesiące i w ciągu tego okresu wystawa odwiedziło blisko 85 tys. widzów. To naprawdę duże osiągnięcie - wskazał Andrzej Betlej. - Niestety nie mogliśmy jej przedłużyć, ponieważ mamy do czynienia z obiektami wypożyczonym z całego świata o bardzo restrykcyjnych warunkach wypożyczenia.

Plany na przyszły rok

Już na początku przyszłego roku Zamek Królewski na Wawelu planuje otwarcie lapidarium. Po raz pierwszy otwarte dla zwiedzających zostaną też rezerwaty archeologiczne w piwnicach zamku. Otwarcie lapidarium będzie pierwszym etapem podziemnej trasy zwiedzania Wawelu. W przyszłości specjalna ekspozycja powstanie także przy rezerwatach archeologicznych w pobliżu słynnej Smoczej Jamy.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wawel Zamek Królewski Kraków

Piękno i niezwykłość polskich kolęd i pastorałek

24.12.2023 12:08
Tworzą niezwykły nastrój podczas Świąt Bożego Narodzenia, uwodzą słowami i melodią, dają poczucie wspólnoty - a przede wszystkim są piękną polską tradycją.

Polacy chcą korzystać z programu Erasmus+. Padł rekord złożonych wniosków w 2023 roku

27.12.2023 14:03
Ponad 6 tys. wniosków w ramach unijnego programu Erasmus+ złożyli Polacy w mijającym roku. To o połowę więcej niż przed rokiem i o 130 procent więcej niż w roku 2021. W ciągu dekady dofinansowanie projektów w ramach unijnego programu wyniosło ponad 7 mld zł - informuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie podsumowuje swoje działania w 2023 roku

28.12.2023 15:11
Naszym najważniejszym zadaniem jest pomóc przetrwać wojnę kulturze na Ukrainie – mówi Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Herby studentów z Prus, Śląska i Pomorza na Uniwersytecie Padewskim

28.12.2023 15:34
Archiwum Państwowe w Opolu wydało album zawierający herby studentów XVI i XVII wieku studiujących na uniwersytecie w Padwie i pochodzących z ziem związanych z Królestwem Polskim. To kontynuacja prac prowadzonych przez prof. Mirosława Lenarta w ramach obchodów 800-lecia powstania tej uczelni.